TIP DÜNYASI BU TEDAVİYİ KONUŞUYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Brezilya’da ikinci derece yanıkları olan bir kadını iyileştirmek için alternatif bir yöntem kullanan doktorlar tıp tarihine geçti. Yüzü, kolları ve boynu yanmış olan kadına 20 günlük balık tedavisi uygulayan doktorlar, tedavinin başarılı olması üzerine aynı tedaviyi 50 hastayı daha uyguladı.

Brezilyalı doktorlar, yanık tedavisinde Tilapia balığının derisini kullanarak tarihe geçti. Silva isimli bir hastanın boynunda, kollarında ve yüzünde bulunan ikinci derece yanıklarını gören doktorlar, yaraları tilapia balığının derisiyle sarıldı. Bu balığın derisi çok kısa bir sürede yanıkları iyileştirdi.

Sözcü’nün aktardığına göre, iş yerinde yaşadığı bir kaza sonucu yüzü ve kolları yanan Maria Ines Candido da Silva, doktorların alternatif bir tedavi yöntemi denemesine izin verdi ve kadının yanıklarını Tilapia balığı derisi ile kaplandı.

20 gün boyunca vücudu kaplanan kadının üstündeki balık derileri sık sık yenilendi. Balık derisiyle dolaşmanın inanılmaz bir deneyim olduğunu söyleyen kadın, tedavi süresince hiçbir acı hissetmediğini ve bu derilerin yanıkları serinlettiğini ve rahatlattığını ekledi. Tedaviden sonra doktorlar, balık derisini vazelin kullanarak ciltten ayırdı.

TİLAPİA BALIĞI YANIKLARI NASIL İYİLEŞTİRİYOR?

Tilapia’nın seçilmesinin sebebi, balığın Brezilya’da bulunan, hastalıklara en dayanıklı tatlı su balığı olması. Analiz edilen Tilapia derisinin ideal oranda kolajen ve yüksek derecede nem içerdiği anlaşıldı. Yani kuruması uzun zaman alıyor. Bu özellikler, yanıkların iyileşme sürecini hızlandırıyor ve hastalara gerekli proteinleri sağlıyor.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/tip-dunyasi-bu-tedaviyi-konusuyor-tilapia-baligi-ile-yanik-tedavisi,f7-9bJH7G0K_2_RA74oDkw

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Turizm Ekstra dedi ki:

    Çok ilginç, Bir o kadar da değerli bir bilgi.

Siz de yorumunuzu paylaşın: