KANSERLE MÜCADELEDE YENİ BİR ENZİM BULUNDU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Daha kanserle ilgili çok enzim bulunur, çoook.

Ömür biter “yeni bulunan enzimler” bitmez. 

Buradan da öyle kolay kolay ilaç-milaç da çıkmaz, çıksa da 3 gün sonra ilacın foyası çıkar.

Mühim olan kanseri önlemektir, bu mümkündür ama bu maalesef para getiren bir şey değildir.

Adam gibi yaşayanlar, yani adam gibi beslenenler, adam gibi hareketli olanlar, sigara-alkol kullanmayanlar, geceleri 8 saat uyuyanlar, adam gibi güneşlenenler, pembe gözlük takanlar ve tabii ki de inançlılar kanser-manser olmazlar.

**

NTV’ nin haberi:

T-hücreleri eminim ki bu tür araştırmalara da haberlere de kahkahalarla gülüyorlardır.

Keşke biri çıkıp, bu T-hücrelerini güldüren enzimi bulup bloke etse de immünoloji dünyasına daha fazla rezil olmasak.

Bu arada olan da zavallı farelere oluyor.

***

Savaşçı T hücrelerinin kanserle mücadelede önemi biliniyor. Amerikalı bilim insanlarının keşfettiği ve hayvanlar üzerinde olumlu sonuç aldığı bir enzimin, T-hücrelerini etkinleştirerek tümör oluşumunu gerilettiği açıklandı.

Amerikalı bilim insanları, hücreler arasındaki iletişimi sağlayan sitokin türü bir enzimin, kansere karşı bağışıklık sistemini uyararak tümör oluşumunu gerilettiğini keşfetti.

Chicago Üniversitesi araştırmacıları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, LIGHT adlı enzimin arttırılmasının, bağışıklık sisteminin kanserle mücadele eden doğal T-hücrelerini etkinleştirerek tümör oluşumunu gerilettiğini belirledi.

Chicago Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ajay Maker önderliğinde yürütülen araştırmada, insanlardaki kolon kanserinin bir eşdeğeri aktarılan farelerde LIGHT enzimi arttırıldığında T-hücrelerinin tümör oluşumlarını geriletmeye başladığını ve enzim aktarımı durdurulduğunda dahi bağışıklık sisteminin tepkisinin sürdüğünü gözledi.

VÜCUDUN SAVUNMA SİSTEMİNİ UYARIYOR, MÜCADELEYE YÖNLENDİRİYOR

Kemoterapi veya başka türden bir müdahale olmaksızın böylesine güçlü bir anti-tümör tepkisi ortaya çıkmasının heyecan verici olduğu ifade eden Maker, “Tedavi, vücudumuzun doğal savunma mekanizmalarını, tıpkı diğer yabancı işgalcilere karşı olduğu gibi kansere karşı mücadeleye yönlendiriyor. ‘İmmünoterapi’ denilen bağışıklık sisteminin uyarılmasına dayalı bu tarz tedaviler daha önce karaciğer, bağırsak ve pankreas gibi gastrointestinal yayılmalarda müspet sonuç vermemişti” ifadelerini kullandı.

Maker, “LIGHT enzimin işlevinin keşfinin yanı sıra T-hücreleri içinde ‘CD8’ adlı özel hücre tipinin tümörün geriletilmesinden sorumlu olduğunu anlamamız da klinik açıdan çığır açıcı nitelikte.” değerlendirmesinde bulundu. 

Araştırmanın bulguları “Cancer Research” dergisinde yayımlandı.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/kansere-karsi-bagisiklik-sistemini-uyaran-enzim-bulundu,HJCJIeNDL06jJ_lBxOL2Eg

Siz de yorumunuzu paylaşın: