TIP ENDÜSTRİDEN BAĞIMSIZ OLMALIDIR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Muteber tıp dergisi BMJ’ de 8 uzman tarafından kaleme alınan makale benim de senelerdir savunduğum görüşlerimle birebir uyuşuyor.

Institute of Medicine’ nin 2009’ daki dönüm noktası oluşturan raporu, tıbbi araştırma, tıp eğitimi ve tıp uygulamalarında yaygın menfaat münasebetleri olduğunu tespit etti.

Rapor, yaygın endüstri etkisinin bilimsel araştırmaların bütünlüğü ve doğruluğunu, tıp eğitiminin objektifliğini, hasta bakım kalitesini ve halkın tıbba güvenini tehlikeye atabileceğini vurguluyordu.

Gereksiz testler, gereksiz teşhis ve gereksiz tedavi, kaynakları gerçek ihtiyaçlara harcanmasından uzaklaştırır, sağlığa zarar verir ve sağlık sisteminin sürdürülebilirliğini tehdit eder.

Şimdi test ve tedavilerin bilimsel değerlendirilmesi ve kullanımlarından kazanç sağlayan endüstriden mümkün olduğunca bağımsız olarak yapılan araştırma delillerinin yayılmasını sağlama zamanıdır.

big pharma effect on medical resarch ile ilgili görsel sonucu

Tıp araştırmaları

USA’ da tıbbi araştırmaların yüzde 60’ ı endüstri tarafından destekleniyor.

Endüstri tarafından desteklenen araştırmaların yayınlanmış sonuçları, sponsorların ürünlerinin faydalarını abartma zararlarını ise küçümseyen bir yanlılık taşır.

Endüstri destekli çalışmalar, bağımsız olarak finanse edilen çalışmalara kıyasla, sponsorların ürünleri için daha olumlu sonuçlar bulma eğilimindedir.

Araştırmacılar ve sponsorlar arasındaki diğer finansal münasebetler de neticelerin daha iyi olmasını sağlar.

Daha da kötüsü, AMA ve FDA gibi kuruluşlar ürünlerini değerlendirdikleri şirketlerden gelen fonlara bağlı oldukları için mali çıkar çatışmalarına da sahiptirler.

Eğitim

Endüstrinin fonladığı eğitim faaliyetleri şirketlerin ürünlerini destekleyebilir.

280 bin doktor üzerinde yapılan çalışmada sadece bir sponsorlu yemeği kabul etmekle ve sponsorların ilaçlarını daha fazla yazmak arasında bir münasebet olduğu ortaya çıktı. Hatta pahalı yemekler daha fazla reçete yazılmasına sebep oluyordu.

Bir başka çalışmada da konuşma ve danışmanlık karşılığı para alan fikir önderlerinin görüşleriyle şirketlerin çıkarları arasında güçlü bir korelasyon bulunmuştur.

Klinik pratik

Klinik pratik de satış temsilcileri, tedavi kılavuzları veya doğrudan ödemeler vasıtasıyla ticari ilişkilerden etkilenir.

Endüstri, hastalara faydası olan değerli bilgiler sağladığını iddia ederse de sistematik bir değerlendirmede ilaç şirketlerinin bilgilendirmesine maruz kalmanın daha yüksek fiyatlı, daha düşük kaliteli fazla ilaç yazılmasıyla ilişkili olduğu gösterilmiştir.

2019’ daki bir çalışmada, opioit üreticilerinin 67 bin doktora yaptıkları ödemelerle pazarlama miktarı ile daha fazla ilaç yazma ve daha fazla ölüm arasında münasebet bulundu.

Tedavi ve hastalık tanımlarını genişletebilen klinik kılavuzlar genellikle profesyonel dernekler tarafından hazırlanır ve ilgili şirketlerle finansal bağları olan kişiler tarafından yazılır.

Tamamını okumak için: https://www.bmj.com/content/367/bmj.l6576

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Bir dost dedi ki:

    Boşuna nefes tüketme boşuna kendini yorma boşuna onunla bununla kötü olmaaaaa. Bu sistem böyle çalışıyor yani alan memnun satan memnun. Olan sana olur bak söylemedi deme.

Siz de yorumunuzu paylaşın: