USA’ NIN KELLE PAÇA ÇORBASI EKİBİNDEN BESLENME TAVSİYELERİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Korona eğrisinin düzleşmesinde sosyal mesafe, el yıkama ve karantina yanında “beslenmenin” de ehemmiyeti büyüktür.

Belirli besin ögelerinin yüksek miktarlarda alınması bağışıklık sistemini güçlendirirken bunların kifayetsizliği bağışıklık cevaplarını etkisiz kılar ve enfeksiyonlara hassasiyeti artırır.

Kuvvetli bağışıklık sistemi virüsle mücadeleye yardım eder ve hastalıklardan uzak tutar.

Dariush Mozaffarian

Önemli besin ögeleri arasında çinko, selenyum, demir, A, C, D, E, B-6 vitaminleri ve folat ile goji beri, brokoli, yeşil çay ve zerdeçal gibi tam gıdalar bulunur.

Bu besin unsurları virüsün yol açtığı aşırı enflamasyon ve doku hasarını azaltarak tablonun ağır akciğer yetersizliği ve ölüme gidişi önlerler.

KOVİD-19’ a karşı hangi besin kokteylinin en etkili olduğunu şimdiden bilmek mümkün değildir ama bunların soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolları enfeksiyonlarına karşı etkili olduğunu biliyoruz.

Dan Glickman

Gelelim neticeye

Sağlıklı olmak, hastalıklardan korunmak için elbette ilaç ve aşıların “bambaşka” yerleri vardır ama hem KOVİD' e karşı hem tüm diğer virüs ve bakterilere karşı mücadelede “evvel emirde” bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir.

Bağışıklık sistemi yetersiz/çökmüş birine ilacın da aşının da fazla bir faydası olmaz, olamaz.

Güçlü bir bağışıklığın temel unsurları adam gibi beslenme, fiziki aktivite, yeterli uyku, güneşlenme, stresten uzak kalma, sigara-alkol kullanmamaktır.

Beslenmenin ne kadar önemli olduğunu idrak edememiş olanlara, adam gibi beslenmenin olmazsa olmaz yüzlerce yiyeceğinden biri olan kelle paça çorbası tavsiyesini küçümseyenlere duyurulur.

Simin Nikbin Meydani

Tamamını okumak için: https://edition.cnn.com/2020/03/27/opinions/healthy-diet-immune-system-covid-19-mozaffarian-glickman-nikbin-meydani/index.html

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Züleyha dedi ki:

    Canan Hocaya kelle paça yiyin dediği için demediğini bırakmayanlar bezden, kaşkoldan, eşarptan, fulardan maske tarifi ile uğraşıyorlar. Bunlarda hiç utanma yok.

Siz de yorumunuzu paylaşın: