HİDROKSİKLOROKİN VE KLOROKİN ETKİLİ BULUNMADI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

KOVİD’ den korunmada ve tedavisinde hidroksiklorokin ve klorokin gibi sıtma ilaçlarının etkinlikleri tartışılmaya devam ederken yeni bir analiz yayınlandı.

4 randomize kontrollü araştırmada, 10 kohort çalışması ve 9 vaka serisinde bu ilaçların “tedavideki etkinliklerinin” incelendiği tespit edildi ama ilaçların “koruyuculuğuna” dair değerlendirme yapılabilecek bir araştırma bulunamadı.

Hidroksiklorokinin tüm sebeplere bağlı ölüm oranları, ağır hastalığa ilerleme, klinik belirtiler ve virüslerin üst solunum yollarından temizlenmesinin antijen testleriyle gösterilmesine etkileriyle ilgili deliller çelişkili ve yetersizdi.

Birçok çalışmada hidroksiklorokin kullananlarda QTc mesafesinin 500 ms’ den fazla olduğu görüldü ama oranlar çalışmadan çalışmaya farklı idi.

France bans use of hydroxychloroquine to cure coronavirus – POLITICO

Hidroksiklorokinin yüksek doz (10 gün süreyle günde iki defa 600 mg) ve düşük dozlarının (1. günde günde iki kez ve 4 gün boyunca günde bir kez 450 mg) incelendiği araştırma yüksek dozun QTc mesafesini ve ölüm oranlarını artırdığının anlaşılması üzerine durduruldu.

Günde bir defa veya iki defa 500 mg klorokin kullanan KOVİD hastalarının bu ilacı almayanlarla karşılaştırıldığı araştırmada ilacın ateş ve virüs temizlenmesi üzerine ufak tesirleri olduğu gösterildi.

Araştırmacılar bu sonuçları şu sözlerle yorumluyorlar: “KOVİD tedavisinde hidroksiklorokin ve klorokinin fayda ve zararlarına ait deliller zayıf ve çelişkilidir.

Gelelim neticeye

Klorokinin de hidroksiklorokinin de koronavirüslere karşı etkili olduğunu gösteren laboratuar çalışmaları (in-vitro) yanında bunların oto-immun hastalıklardaki bağışıklığı modüle eden etkilerinin sitokin fırtınasını zayıflatabilmesi de mümkün görünüyor.

Bu ilaçlar hakkında “adam gibi randomize kontrollü araştırmalar” ve hatta bunların meta-analizleri olmadan kesin bir hükümde bulunmayı doğru bulmuyorum.

Kaynak: https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M20-2496

***

EK 1 (20.12.2020): Dünya Sağlık Teşkilatı’ nın (WHO) güncel kılavuzu, KOVİD’ de hastalığın ağırlığına bakılmaksızın hidroksiklorokin ve lopinavir+ ritonavir kullanılmasına karşı çıkıyor. 

Kaynaklar:

https://twitter.com/bmj_latest/status/1340176295007825921?s=20

https://www.bmj.com/content/370/bmj.m3379

***

EK 2 (8.8.2021): Fahrettin Koca’nın övünerek açıkladığı ilaç, koronavirüs tedavisinde kullanılmayacak

Sağlık Bakanlığı Covid-19 tedavi rehberini güncelledi. Alınan yeni karara göre, etkinliği ve yan etkileri bir süredir tartışılan hidroksiklorokin ilacı, koronavirüs tedavisinde artık kullanılmayacak.

KOCA, ‘ÖVÜNEREK AÇIKLAMIŞTI’

15 Nisan 2020 tarihindeki basın toplantısında hidroksiklorokini dünyada en yaygın kullanan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bütün vakalara ve şüpheli vakalara hidroksiklorokin başladıklarını, bu ilacın diğer ülkelerde ancak ciddi durumdaki hastalara verilmesine karşılık kendilerinin en erken aşamada kullandıklarını övünerek açıklamış ve tedavideki başarılarını da buna bağlamıştı.

‘1 MİLYON KUTU ALIP DEPOLADIK’

Koca, ”Türkiye tedavide farklı bir yaklaşıma sahip. Hiçbir ülke pozitif, şüpheli tüm vakalarda Hidroksiklorokin ilacını erken dönemde kullanmadı. Biz bu ilaçtan daha vaka görülmeden 1 milyon kutu alıp depoladık. Çin’den getirilen Favipiravir’ini de bizdeki yaklaşımla kullanan ülke yok” demişti. DSÖ, 22 Mayıs 2020 tarihinde Lancet’te yayımlanan bir araştırmayla hem hidroksiklorokinin yan etkilerine hem de Covid-19 tedavisinde herhangi bir etkinliğinin olmadığına ilişkin sonuçlar duyurdu. 

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/saglik-bakanligi-koronavirus-tedavisinde-tartisilan-ilacin-kullanimini-durdurdu-1834510

***

EK 3 (26.7.2022): HALUK VAHABOĞLU “Şimdi gelelim HCQ dosyasına. Hatırlarsanız Trump HCQ hayat kurtarıyor dedikten kısa bir süre sonra bir özel firma aracılığı ile iki ayrı çalışma yayınlanır. Bu firma bigpharmanın özel olarak görevlendirdiği bir firmadır. 

Amaç C19 tedavisinde başarılı olabilecek ilaçları gömmektir. Böylece tek alternatif shit-RNA kalır ortada. Öyküyü linkten detaylı okuyabilirsiniz. Bu özel firma tamamen masabaşında uuydurma verilerle HCQ alanlar ölüyor diye bir yazı yayınlar.

Daha sonra yazarlar ve merkezlein çoğu biz böyle bir veri vermedik der ve yayın geri çekilir. Fakat ne hikmetse deseö dahil işbirlikçiler HCQ’i tedavi rehberlerinden çıkarırlar. Amaç shit-RNA için ortam hazırlamaktır. linki takip edelim, enteresan covidcalltohumanity.org/wp-content/upl

Kaynak: https://twitter.com/HalukVAHABOLU/status/1551701587051036672?s=20&t=YiwrV4D1-GYFde8EHV6vyA

***

EK 4 (26.4.2022): HALUK VAHABOĞLU “Teşbihte hata olmaz. Hakaret amaçlı değildir. Atalarımız ne demiş “ürümesini bilmeyen it, sürüye kurt getirir”. Okuduğunu anlayacak kapasitesi olmayan bazı zerzevat sayesinde bu çok önemli çalışmayı yeniden irdelemek gereği hasıl oldu.

Resim

Defalarca evde erken etkin tedavi yapılsa idi milyonlarca insanımız kurtulurdu dedim. Daima üstü kapalı bu çalışmada kullanılan protokolün de bir kol olarak kıyaslanmasını önermiş idim, açıkça ilaç adı zikretmeden. Şimdi artık konuyu açtıklarına göre konuşabiliriz.

HCQ hala bilinen en etkili anti-SARS2 bileşiklerin başında gelir. Doğru yerde (evde erken) ve doğru dozda (max üç gün sabah akşam 100 mg) kullanılırsa bilinen kalp hastalığı olmayan insanlarda güvenle kullanılabilir. Detaylı bilgi

Kaynak: https://twitter.com/HalukVAHABOLU/status/1551701079057993734?s=20&t=YiwrV4D1-GYFde8EHV6vyA

***

EK 5 (17.10.2022):

Kaynak: https://twitter.com/opdrokanozdemir/status/1581948315817902081?s=20&t=32jbGGSUchlMR7xasCuJOA

***

EK 6 (26.10.2022): PİERRE KORY “Aşırı dozda vererek hidroksiklorokini öldürdüler. Sorun: Bunu ivermektin ile yapamadılar, bunun yerine sonraki varyantlardaki büyük viral yüklere rağmen doz tavanlarını ve kısaltılmış süreleri icat ettiler. Tıp bilimi öldü. 

Kaynak: https://twitter.com/PierreKory/status/1585094088222969857?s=20&t=_dZjuROY76j7lr8zYR6xow

***

EK 7 (26.10.2022): Hidroksiklorokinin birkaç antitrombotik etkisi vardır. Uygulanması, trombüs boyutunu ve süresini önemli ölçüde azalttı. HCQ, hem genel popülasyonda hem de sistemik lupus eritematozus ve/veya APS (anti fosfolipit sendromu) hastalarında bir antitrombotik olarak faydalı olabilir.

Makale: Antithrombotic effects of hydroxychloroquine in primary antiphospholipid syndrome patients

Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23902281/

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Suna Çakır dedi ki:

    Ğ zaman bu ilaçlar neden bu kadar çok kullanılıyor neden çok etkili diye tanıtılıyor ben bunu anlayamadım.

Siz de yorumunuzu paylaşın: