YAŞASIN KORONA İLACINI BULDUK!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Sadece KOVİD ilaçlarını değil tüm ilaçları ve elbette aşıları da mutlaka bizim üretmemiz gerekir.

Hele de stratejik öneme sahip olanlarını…

Lâkin…

Bugüne kadar yeni koronavirüslere karşı etkinliği ve emniyeti onaylanmış hiçbir ilaç yoktur. 

KOVİD tedavisinde kullanılan ilaçların tümü de henüz “deneme” safhasındadır.

Korananın henüz bir ilacı yoktur.

Kaynak: https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/06/09/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/kovid-adi-var-ilaci-asisi-yok/

Covid-19'a karşı ilk yerli sentez ilaç ruhsatlandırma aşamasına ...

***

Sözcü’ de Deniz Zeyrek‘ in yazısı:

Koronavirüse karşı yerli ve milli ilaç geliştirdik”, “Türkiye koronavirüse karşı kendi ilacını üretti”, “Yerli Covıd-19 İlacımız Favicovir ve Kinovir milletimize hayırlı olsun”, “Bakan Varank: Corona için ilaç ürettik”, “Korona Virüse Karşı Yerli İlaç Üretildi (Favicovir)”, “Türkiye Kovid-19 ilacını üretti”, “Koronavirüs ilacının ilk fotoğrafı!”

“Türkiye Yine Bir Başarıya İmza Attı! Koronavirüse Karşı İlaç Buldu…”, “Türkiye başardı! Koronaya karşı yerli ve milli ilaç üretildi”…

Bunlar, dünkü haberlerden derlediğim başlıklar. İnsan okuyunca uluslararası uzay üssüne mekik göndermiş kadar mutlu oluyor, gurur duyuyor.

Sağlık emekçilerimiz zaten efsane bir mücadele örneği göstermiş, dünyaya örnek olmuştu.

İlaç sanayimiz de koronavirüsün neden olduğu hastalıkla mücadelede kritik rol oynayan bir ilacın eşdeğerini yerli olanaklarla üreterek önemli bir fark yaratmış oldu ve alkışı hak etti. Haklarını teslim etmeliyiz ama önemli bir şerhi de koymalıyız.

Yüzde yüz yerli ve milli diyorsanız, ilacın etken maddesinin de yüzde yüz yerli ve milli olması gerekmez mi?

Oysa Favicovir isimli ilacın etken maddesi, Japonlar’ın 2014‘te antiviral olarak piyasaya sürdüğü “Avigan”isimli ilacın etken maddesi olan Favipiravirdir. Bugüne dek birçok ülkeden birçok şirket, Avigan‘ın eşdeğerini sentezleyip başka isimlerle piyasaya sürmüştü zaten.

Bir ilacın eşdeğerini üretebilmek elbette başarıdır. Ancak bunu yeni bir ilaç icat etmiş gibi yansıtmak, bu vesileyle siyasi propaganda malzemesi yapmak, en azından binlerce ilacın eşdeğerini üretebilen ilaç sektörümüze ve bilim adamlarımıza haksızlıktır.

Kimya okurken laboratuvardaki ilk günümüzde bize salisilik asit sentezini öğretmişlerdi. Favicovir adlı ilaç kamuoyuna açıklanırken izlenen yöntem, kullanılan dil, bizim o gün laboratuvardan çıkıp “yaşasın aspirin ürettim” diye kutlama yapmamıza benzemiyor mu?

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/deniz-zeyrek/yasasin-korona-ilacini-bulduk-5871622/

Siz de yorumunuzu paylaşın: