KOVİD AŞISI REZÂLETİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Bu KOVİD salgını boyunca tıbbın neredeyse her gün siyaset ve ticarete nasıl acımasızca âlet edildiğinin örneklerini yaşıyoruz.

Ekonomi tekrar canlanır, turizm gene kendine gelir, uçaklar eskisi gibi ordan oraya uçar, okullar açılır, statlar seyircilerle taşar dolar, konserlere bilet bulunmaz olur ama tıbbın yediği bu darbelerin hasarını atlatabileceğini hiç zannetmiyorum.

Kimsenin insan sağlığını düşündüğü yok.

Koyun can kasap et derdinde, kimi iktidar kimi para derdinde

Rusya lideri Putin "Ülkesinin onaylanmış Kovid-19 aşısı Sputnik V'nin tamamen uluslararası uygulamalara ve Rusya yasalarına uygun bir biçimde onaylandığını" söylerken ABD Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı A. Fauci "Rusya'nın koronavirüs aşısı düzmece. Bir aşı sahibi olmak ile güvenli ve etkili bir aşı sahibi olmak arasında büyük fark var" diyerek Putin'in iddialarına karşı çıkıyor (1). 

Prof. Dr. Cankat Tolunay Rus aşısı için şunları yazıyor (2):

"Bu aşı dolayısı ile Rusya dünyaya rezil oluyor. Rusya Sağlık Bakanlığı etik komite üyesi Prof. Alexander Chucalin aşının testleri tamamlanmadan açıklandığı için istifa ediyor ve testlerin yapılmadığını Gamaleya araştırma merkezi direktörü Prof. Gintsburg da kabul ediyor.

Diğer taraftan Rus bilim adamlarından Prof. Chepurnov bu aşının virüsün virulansını artırarak hastalığı daha şiddetlendirebileceğini ve bu aşının askerlerde denemesinin suç olduğunu ileri sürüyor. Umarız 2 dozu 10 dolar civarında olacağı söylenen bu aşıya her ilaca balıklama atlayan Sağlık Bakanlığımız atlamaz!!"

Trump topa giriyor

Hemen arkasından Başkan Trump aşının seçimlerden önce çıkması için ABD Ulusal Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) çağrıda bulunurken, bu konuda en yetkili isimden açıklama geliyor: FDA' nın 1 numarası S. Hahn "Testler tamamlanmadan aşıya onay vermeye hazırım" diyor (3).

Hadi Putin de Trump da politikacı ama şu FDA' nın başındaki güya bilim adamı olan Hahn'a bakın.

Şu rezalete bakın. 

Adam utanmadan sıkılmadan bir de "Aşıya acil durum onayı vermek siyasi bir karar olmayacak. Buna bilim, tıp ve veriler karar verecek." diyor. 

Etkinliği ve emniyeti ispatlanmamış bir aşıya onay vermesi tıbbi fetva kurumunun intiharı olur.

Trump’ ın derin devlet dediği FDA kendisini hâlâ bilim kuruluşu zanneden üç-beş kişiyi de kaybeder.

Mucize ilaç fiyaskosu

Trump' un hidroksiklorokini "mucize ilaç" ilan etmesi, FDA' nın da buna hiçbir bilimsel delil olmadığı halde şak diye "acil kullanım müsaadesi" (emergency use authorization=EUA) vermesi ama iki ay sonra ilacın ciddi yan etkilerinden dolayı bu müsaadeyi bir özür bile dilemeden kaldırılmasının üzerinden henüz iki ay geçti (3).

FDA' nın başı birkaç gün önce de Trump' un KOVİD' de dönüm noktası diye tanıttığı plazma tedavisi için "Bu tedavi uygulansaydı koronavirüse yakalanan 100 kişiden 35'i hayatta kalabilirdi' diyerek istatistikle nasıl yalan söyleneceğini tüm dünyaya îlân etmişti (1).

Virüste ciddi mutasyonlar gelişiyor

Üstelik de...

KOVİD etkeni koronavirüsün yüzlerce mutasyon geçirdiği ve bu mutasyonların artık sadece “kâğıt üzerine kalmayıp” virüsün fonksiyonlarını da etkilediği biliniyor (4). 

Yani...

Etkili diye sunulacak aşının mutasyona uğrayan virüslere karşı koruyuculuk sağlaması artık imkânsız!

Aslında WHO Başkanı Ghebreyesus nasıl olduysa acı hakikati ağzından kaçırmıştı: Covid-19 aşısı hiçbir zaman bulunamayabilir! (5).

Bizden Mehmet Ceyhan da aynı kafada: "Aşı çıksa bile salgın özelliğini yitirir. Aşının uygulanabilir hale gelmesi yüzde 5 ihtimal" (6).

Hakikati anlat ya da istifa et

Eric Topol, FDA Başkanı' na ders vasfındaki "Hakikati anlat ya da istifa et" başlıklı açık mektubunda "Halkın aşıların güvenliği ve etkinliğine inanması için faz III çalışmalarının tamamlanması gerekir. Aceleye getirilmiş bir aşı onayının sonuçları korkunçtur" diyerek ders veriyor (7).

Biraz onuru olan bir bilim adamının o koltukta bir dakika bile oturmaması gerekir.

Gelelim neticeye

Siz şimdi hangi aşıyı yaptırırsınız: Putin' in “düzmece aşısını” mı yoksa Trump' ın “derin devlet dediği FDA’ nın aşısını” mı?

Ben mi? Ben sarımsaklı sirkeli kelle paça çorbasını tercih ederim.

Kaynaklar:

1. https://www.indyturk.com/node/235471/türkiyeden-sesler/salgında-en-çok-zarar-gören-kesimlerden-biri-de-tıp-olacak 

2. http://www.klinikfarmakoloji.com/aci-ilac/turkiye-quo-vadis-asi-karmasasiasi-bir-cozum-mu

3. https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-revokes-emergency-use-authorization-chloroquine-and

4https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/07/01/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/koronaviruste-tehlikeli-mutasyon/

5. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/08/04/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/kovid-asisi-hicbir-zaman-bulunmayabilir/

6. https://www.hurriyet.com.tr/gundem/prof-dr-mehmet-ceyhandan-kritik-asi-aciklamasi-41534446

7. https://www.medscape.com/viewarticle/936611

***

EK 1 (12.9.2020): Maskeler solunan virüs sayısını azaltarak bir çeşit aşı görevi yapabilirler. Kaynak: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp2026913

***

EK 2 (17.9.2020): ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Rusya veya Çin tarafından geliştirilen koronavirüs aşılarının etkinliğini değerlendirme konusunda Dünya Sağlık Örgütü'ne güvenmediğini söyledi. Kaynak: https://www.indyturk.com/node/238551/d%C3%BCnya/abd-d%C4%B1%C5%9Fi%C5%9Fleri-bakan%C4%B1-pompeo-rus-koronavir%C3%BCs-a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1-hakk%C4%B1nda-ds%C3%B6ye-olan-g%C3%BCven

***

EK 3 (20.10.2020): Bill Gates’e ‘Taş Kafalı’ Diyen Elon Musk: Koronavirüs Aşısı Olmayacağım. 

Elon Musk, katıldığı bir podcast yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınının abartıldığını ifade eden Musk, salgın nedeniyle insanlarının mantıksızlaştığını, ayrıca kendisinin ve ailesinin koronavirüs aşısı olmayacağını söyledi. Musk, yaptığı açıklamalarda Bill Gates'e bir kez daha ağır konuştu. Kaynak: https://www.webtekno.com/bill-gates-tas-kafali-elon-musk-koronavirus-asisi-olmayacagim-h100039.html

***

Sözcü' nün haberi:

6 milyondan fazla corona virüsü vakasının tespit edildiği ABD'de gündem corona virüsü aşısı... Başkan Trump'ın seçimlerden önce aşının gelmesi için ABD Ulusal Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) çağrıda bulunurken, bu konuda en yetkili isimden açıklama geldi. FDA'nın 1 numarası, "Testler tamamlanmadan aşıya onay vermeye hazırım" dedi.

Corona virüsünün merkez üssü ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde aşı gerilimi yaşanıyor… ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta yaptığı, “Seçimlerden önce aşı erişime açılacak” sözleri hem ABD kamuoyunda hem de uluslararası arenada büyük bir tartışma yaratmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in “Aşıyı tescillendirdik. Hatta kızım bile aşı oldu, yan etkisi görülmedi” demecinden sonra gelen Trump’ın açıklamaları bilim dünyasında büyük tepki çekmişti. Trump’ın aşı planları arasında ABD Ulusal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından “Hızlı onay” alması da yer alıyordu. Bilim insanları henüz onaylanmamış ve testlerden geçmemiş bir aşıya onay verilmesinin hem tehlikeli olduğunu hem de etik olmadığını söyledi.

OY POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK

George Floyd olayları ve ekonominin kötü gidişiyle seçimler öncesinde elinde bir koz olmasını isteyen ABD Başkanı’nın bu planıyla ilgili en net açıklama FDA’nin tepesindeki isim Stephen Hahn’dan geldi… Financial Times’a konuşan Hahn, Covid-19 aşısının normal deneme ve test süreci tamamlanmadan FDA’nın buna onay verebileceğinin sinyalini verdi.

Hahn, “Aşının insanlar üzerinde denenen 3. faz denemeleri sona ermeden, aşıya ‘acil kullanım izni’ çıkarmaya hazırım. Bu hamlenin faydaları kamu sağlığının risklerinden çok daha fazla” dedi.

FDA’YI DERİN DEVLET OLMAKLA SUÇLAMIŞTI

3. faz denemelerde aşıların güvenlik ve sağladığı katkılar ölçülüyor ve aşıların son adımı olarak da biliniyor. Hahn, “Aşıya acil durum onayı vermek siyasi bir karar olmayacak. Buna bilim, tıp ve veriler karar verecek. ABD seçimlerinin atmosferinde baskı yapılacak bir durum değil” ifadesini kullandı.

Corona virüsü salgınına geç müdahale eden ve uzun bir süre ekonominin canlı tutulması için işletmeleri açan ve yetersiz kısıtlamaları geç duyuran ABD Başkanı Donald Trump, daha önce FDA hakkında, “Aşı onay süreçlerinde ayaklarını sürüyorlar ve bir derin devlet gibi çalışıyorlar” demişti.

Hahn’ın bu açıklamalarına bilim dünyası tepki gösterdi… New York’taki Columbia Üniversitesi’nde çalışan virolog Dr. Angela Rasmussen, “Her 3 fazdan da elde edilmiş güvenilir güvenlik verileri ve etkili olduğuna dair kayıtların olmadığı bir Covid-19 aşısını tolere edemeyiz veya kabul edemeyiz. Çok sayıda insana zarar verme potansiyeli olan bir hamle bu” ifadesini kullandı. Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Rasmussen, bilimsel süreç tamamlanmadan aşıya onay verilmesinin etik olmadığını da dile getirdi.

HALKIN GÜVENİNİ SARSABİLİR

Scripps Dönüşümsel Araştırmalar Enstitüsü’nden Eric Topol da aşının güvenlik testlerinin tamamlanmasının aylar süreceğini dile getirdi. Topol, “Aşıya kısa yoldan erişme halkın güvenini sarsabilir.  Zaten insanlar aşı olmaktan çekiniyor, herhangi bir güven kaybı aşıya olan inancı sarsar” dedi.

Hahn’dan önce FDA’yı yöneten eski direktörlerden Scott Gottlieb de, “Üçüncü faz tamamlanmadan önce diyerek  ne demek istediğini bilmiyorum… Fakat bu testlerin sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından karar vereceklerini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/corona-virusu-asisiyla-ilgili-tartisma-yaratan-aciklama-testten-once-onay-cikabilir-6014763/

Yazı için 8 yorum yapılmış:

 1. Fuzuli dedi ki:

  Siz diğer aşıların farklı olduğunu mu zannediyorsunuz?
  Benden size küçük bir tiyo, Asla hiçbir Aşıya güvenmeyin!

 2. Asım dedi ki:

  Bana da bir kelle paça çorbası lütfen, bol sarımsak ve sirke de isterim

 3. İlknur Başkömürcü dedi ki:

  Hocam yazılarınızı facebook’ta link vererek paylaşamıyoruz, sebebi ne olabilir acaba? Spam site olarak algılıyor. Sanırım teknik bir arıza var…

 4. Ülker dedi ki:

  Biraz onuru olan bir bilim adamının o koltukta bir dakika bile oturmaması gerekir.. sözünüz çok güldürdü beni. Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz???

 5. Hüseyin dedi ki:

  Her gün tv’lerde maske sosyal mesafe temizlik diye ahkam kesen bilim adamlarımızın tek bir bilimsel yayını bile yayınlanmadı. Nedir bu iş, çene ile bilim adamlığı olur mu?

 6. Ruhi Yılmaz dedi ki:

  Tıbbın berbat durumunu biliyorduk ama meğerse durum sandığımızdan da kötüymüş. Yazıklar olsun tıbbın içine edenlere, tıbbı politika ve ticarete alet edenlere.

 7. TEKİN TURNALI dedi ki:

  AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA HEM ÇOK DEĞERLİ BİR HOCA ,HEMDE ÇOK DEĞERLİ BİR İNSAN,İYİ Kİ VARSIN HOCAM,PÜR DİKKATLE TAKİP EDİYORUM BİLGİLERİNİZ BU BİLGİ KİRLİLİĞİNDE BANA IŞIK OLUYOR.

 8. Yağmur dedi ki:

  Aşı hakkında söylediklerine bakacak olursak Mehmet Ceyhan sussa iyi olacak.

Siz de yorumunuzu paylaşın: