ÇİN AŞISININ YÖNTEMİ DİĞERLERİNDEN DAHA İYİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ilaveler var!

***

Bize 50 milyon doz aşı satan Çin acaba kendi ülkesinde kaç kişiye bu aşıları yaptı?

Yoksa bu aşıları sırf ihracat için mi üretiyor?

Sayın Bakan bile çok haklı olarak ” mRNA aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz” derken Amerika’ dan sevinç çığlıkları atan profesörlerimiz neye güveniyorlar, bunlar müneccim mi yoksa?

***

Hürriyet’ te Ahmet Hakan‘ ın köşesinden:

ÇİN AŞISININ YÖNTEMİ DİĞERLERİNDEN DAHA İYİ

SORU: Neden Çin aşısı? Erişimi kolay ve ucuz olduğu için mi?

FAHRETTİN KOCA: Çin aşısı, Alman aşısı, İngiliz aşısı, Amerikan aşısı… Konuyu böyle ele alamayız. Öncelikle ele almamız gereken husus, aşının hangi yöntemle üretildiği hususudur. Çünkü aşının yöntemi, aşının güvenilir olup olmadığını birinci dereceden etkiler.

*

SORU: Korona aşıları kaç yöntemle üretildi?

FAHRETTİN KOCA: İki yöntem var. Birincisi: İnaktif virüs aşıları… İkincisi: mRNA yöntemiyle üretilen aşılar…

*

SORU: Hangisi daha güvenilir?

FAHRETTİN KOCA: İnaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. Tarihte bilinen en iyi yöntem budur. Bunun uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. Virüsün genetik yoluyla geliştirilen mRNA aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. Ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz.

ÜLKELERİ DEĞİL ÜRETİM YÖNTEMİNİ KONUŞALIM

SORU: Çin aşısının yöntemi nedir?

FAHRETTİN KOCA: İnaktif yöntemle üretildi. Bu yöntemi kullanması nedeniyle daha fazla tercih edilmesi gereken aşıdır. Üretildiği ülkeye odaklanmak yanlış, yönteme odaklanmak lazım. Ben diyorum ki bu yöntem, en eski yöntemdir. Yıllardır bu yönteme dayalı olarak aşılar üretildi. Uzun vadede test edilmiştir. Bir yan tesiri yoktur.  

PAHALI VE ZOR AŞI
İNAKTİF AŞININ ÜRETİMİ DAHA ZOR VE DAHA PAHALI

SORU: Madem inaktif dediğiniz aşı üretme yöntemi daha güvenilir, neden dünya bu yönteme yönelmedi?

FAHRETTİN KOCA: Çünkü bu yöntem çok zor ve çok pahalı bir yöntem. İnaktif aşılar, kolay üretilebilir aşılar değil. Maliyeti çok yüksektir. O nedenle diğer yöntem daha fazla tercih edilen yöntem oldu.

Bakan Koca’ya Çin aşısıyla ilgili her şeyi sordum

DİĞER AŞILARIN UZUN VADELİ ETKİLERİNİ BİLMİYORUZ

SORU: O zaman Çin aşısı, sizin açınızdan bir mecburiyet değil, bir tercih. Yani yöntemini önemsediğiniz için özellikle Çin aşısını tercih etmiş durumdasınız. Bu durumda soralım: mRNA aşılarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

FAHRETTİN KOCA: Çin’le yaptığımız anlaşma 50 milyon… Bunun üzerini diğer yöntemle üretilen aşılarla tamamlamak durumundayız. Ama şu gerçeği de unutmayalım: Diğer aşıların uzun vadede ne tür etkiler geliştirebileceğini bilmiyoruz.

ÇİN AŞISININ FAZ 3’Ü DAHA ERKEN BAŞLADI

SORU: Aşılar için bir onay söz konusu… Çin aşısı onay aldı mı?

FAHRETTİN KOCA: Dünyada üretilen tüm aşılar, Dünya Sağlık Örgütü’nün süreçlerinden geçmek zorunda. Çin aşısı da öyle. Şu anda “Faz 3” dönemini bitiren hiçbir aşı yok. Pandeminin yol açtığı acil durum nedeniyle ara raporlarla uygunluk veriliyor. Çin aşısı, “Faz 3”e en erken başlayan aşıdır. Ayrıca “Faz 3”ü daha geniş topluluklara uyguladılar. “Faz 3” ilgili Çin aşısının ara raporları henüz açıklanmadı. Bir hafta-on gün sonra açıklanmasını bekliyoruz.

*

SORU: “Faz 3” açıklanmadan Çin aşısını kullanma durumu olmayacak yani?

CEVAP: Tabii ki olmayacak. Bütün ara onaylar alınmış olsa dahi biz uluslararası akredite olan Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun laboratuvarlarında titizlikle incelemeler yapacağız. Bu incelemelerde aşının güvenlik testlerinin olumlu çıkması gerekiyor. Eğer aşı, ülkemiz standartlarına uygun bulunursa erken kullanım iznini vereceğiz. Aşı uygulaması, ancak bu aşamadan sonra olacak.

ZORUNLULUK YOK İKNA ÇABASI VAR

SORU: Bir mecburiyet söz konusu olacak mı? Yani aşı olmak zorunlu hale getirilecek mi?

FAHRETTİN KOCA: Bu konuyu Bilim Kurulu’nda ele aldık. Vardığımız sonuç şu oldu: Mecburiyet olmasın ama vatandaşımızı ikna edelim. Hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu vatandaşımıza anlatacağız. Aşının menşeine değil de yöntemine odaklanılması gerektiğini anlatacağız.

FAHRETTİN KOCA AŞI OLACAK MI?
KAMUOYUNUN HUZURUNDA AŞIYI İLK BEN OLACAĞIM

SORU: Daha önce açıklamıştınız. “Aşıyı ilk ben yaptıracağım” demiştiniz. Bunu hangi yöntemle yapacaksınız?

CEVAP: Aşıyla ilgili tüm onay süreçleri bittikten sonra bir hastaneye gideceğim ve kamuoyunun huzurunda aşıyı yaptıracağım. Ardından da o hastanede bulunan bütün sağlık çalışanlarımız aşılarını yaptıracaklar.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/chplinin-tecavuz-olayina-bakisim-41678389

***

EK 1 (11.12.2020): Fransız futbolcu Antoine Griezmann, sponsorları arasındaki Huawei firmasının, Çin’in Uygur Türklerine yönelik yüz tanıma sistemi geliştirilmesine yardımcı olduğu iddiası üzerine şirketle bağını kopardığını açıkladı. Griezmann, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Huawei şirketinin, yüz tanıma yazılımı kullanarak ‘Uygur alarmı’ denilen sistemin geliştirilmesine katkıda bulunduğuna dair çıkan kuvvetli şüphelerin ardından firmayla ortaklığımı derhal sonlandırdım. Huawei’yi, yalnızca bu suçlamaları reddetmeye değil, bu kitlesel baskıyı kınamak için mümkün olan en kısa sürede somut adımlar atmaya ve insan haklarına saygı duyulmasına katkı sunması için etkisini kullanmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı. Kaynak: https://www.haberturk.com/griezmann-sponsoru-huawei-firmasiyla-bagini-kopardi-2899386-spor

***

Yazı için 2 yorum yapılmış:

 1. Alişan Yıldıran, Çocuk, İmmünoloji-Allerji Mütehassısı dedi ki:

  Sayın Bakan’ın bu beyanatını fevkalade yerinde buluyorum.

  Konuyu öğrenmeye başladıkları belli oluyor…

  Ayrıca daha tek bir başarısı bulunmayan mRNA rezaletine teşne olmadığı için de şükranlarımı sunuyorum.

  İnaktif aşının, yapılması planlanan kişilerde daha evvel husule gelmiş olması kuvvetle muhtemel olan natürel bağışıklığı bozacağı ve otoimmüniteye, ihtiva etmesi kaçınılmaz olan DNA ve RNA parçacıkları sebebi ile uzun dönemde kansere yol açabileceğini de hatırlatırım.

  Muhterem Cumhurbaşkanımızın da bu hususda bugünkü açıklamasını tekrar gözden geçirmesini arzu ederim.

 2. Fuzûlî dedi ki:

  @yazarmuratakan
  mRNA aşılarıyla ilgili hangi kaygıları dile getirdiysek, Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca da aynı kaygıları dile getirdi.

  Bu aşıların uzun vadede ne sonuç getireceğini bilmediklerini söyledi.

  Yazın bir kenara…
  Sn. Cumhurbaşkanımız mRNA aşısı olmayacak. Tıpkı 2009’daki gibi…
  ÖS 12:09 · 4 Ara 2020

  …….

  mRNA mı hiçbiri mi?

Siz de yorumunuzu paylaşın: