ÇOCUKLAR, KORONAVİRÜS MUTASYONLARININ ANAHTAR TAŞIYICILARI OLABİLİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Koronavirüsün çocuklara erişkinlere göre çok daha az bulaştığı, çocuklarda ağır tabloların çok seyrek görüldüğü, çocukların ve okulların bulaştırmadaki rollerinin çok düşük olduğu gayet iyi biliniyor.

Bağışıklık sistemleri çok güçlü olan, kronik hastalıkların nerdeyse hiç görülmediği 12 yaşından küçük çocukların varyantların bulaşmasında baş rolde olabileceklerini bildiren haberi ve ilgili makaleyi hayretle okudum.

Varyantların oluşumu ve bulaşmasında “bağışıklığı baskılanmış” şahıslara odaklanmak gerekir.

Bana, henüz tüm dünyada erişkinlere  “acil kullanım onayı” ile uygulanan KOVİD aşılarının 12 yaşından küçük çocuklara daha rahat yapılması için gerekçe yaratılmaya çalışılıyor gibi geldi. 

Çocuklarda genetik sürveyans devam etmeli elbette; bakalım neler göreceğiz?

Kaynak: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.05.22.21257660v1

***

NTV’ nin haberi:

ABD’li bilim insanları 12 yaşından küçük çocukların yeni tip corona virüsün İngiltere ve California’daki mutasyonlarına benzer yeni varyantların toplumdaki bulaş oranında önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. Dokuz çocuk hastanesindeki 2 bini aşkın genç ve çocuğu değerlendiren uzmanlar, mutasyonların büyük bir bölümünün aşılamaya uygun olmayan 12 yaş altındaki çocuklarda tespit edildiğini söyledi.

ABD’de Los Angeles Çocuk Hastanesi tarafından yapılan yeni bir araştırmada, 12 yaşından küçük çocukların İngiltere’de ve California’daki benze  daha bulaşıcı corona virüs varyantlarının önemli taşıyıcıları olabileceği aktarıldı.

2 BİNİ AŞKIN GENÇ VE ÇOCUK İNCELENDİ

Araştırmacılar, yapılan çalışma kapsamında Mart 2020’den Nisan 2021’e kadar, dokuz çocuk hastanesindeki, 18 yaşında veya daha genç olan toplam 2 bin 119 Covid-19 hastasını corona virüsün endişe veren mutasyonları için test etti. 


medRxiv’de ön baskı halinden yayınlanan çalışmanın başyazarı Jennifer Dien Bard, “18 yaş ve altındaki çocuk ve gençlerde bu önemli mutasyonların 560’ını tespit ettik. Bu kişilerin yüzde 75’ini (420/560) şu anda Covid-19 aşıları için uygun olmayan 12 yaşın altındaki çocuklarda oluşturuyor” dedi. 

ÇOCUKLAR SÜREKLİ OLARAK TAKİP EDİLMELİ

Bununla birlikte bilim insanları, sonuçların ABD’deki çeşitli coğrafyalarda ve sosyo-ekonomik popülasyonlarda çocuk hastalarda endişe varyantlarının ortaya çıkışına “açık kanıt” sunduğunu söyledi. 12 yaş altındaki grubu,  pandemiyi sona erdirmenin anahtarı olarak tanımlayan uzmanlar, çocukların sürekli olarak takip edilmesi gerektiğini vurguladı. 

ÇOCUKLARDA BULAŞICILIK DÖNEMİ UZUN SÜRÜYOR

Öte yandan, Los Angeles Çocuk Hastanesi araştırmacıları, çocuk ve gençlerin  ilk Covid-19 semptomlarını gösterdikten yaklaşık 10 gün sonra bulaşıcı olduğunu belirtti. Dien Bard, “Bu hastaların bu kadar uzun süre aktif semptomlara ve aktif enfeksiyonlara sahip olmaya devam etmesi önemli dedi. 


Ayrıca, yeni tip corona virüsün ayda bir veya iki kez mutasyona uğradığını, bu nedenle uzun bir enfeksiyon döneminin daha daha fazla mutasyon hakkında endişeleri artırdığını açıkladı.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/saglik/cocuklar-corona-virus-mutasyonlarinin-anahtar-tasiyicilari-olabilir,ulWDuzS7FECiDMsCUkFP7g

***

EK 1 (29.5.2021): Çocuklarda COVID-19 ensidansı ve hastalık şiddeti düşüktür. Çocuk aşılarını meşrulaştırmak için, COVID-19 aşılarının sadece komplikasyonları değil, aynı zamanda hastalık bulaşmasını da önlemede tam olarak güvenlik ve etkinlik göstermesi gerekecektir. Kaynak: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pai.13401

***

EK 2 (18.6.2021): İngiltere’de, Covid-19’a karşı aşılama konusunda hükümete öneride bulunan Aşılama ve Bağışıklık Ortak Komitesi’nin (JCVI) kampanyaya 18 yaş altı genç ve çocukların dahil edilip edilmemesi konusunda çekinceleri olduğu bildirildi. Komite konuyla ilgili resmi önerisini önümüzdeki günlerde bir açıklamayla kamuoyuna duyuracak. İngiltere’de, Covid-19’a karşı aşılama konusunda hükümete öneride bulunan Aşılama ve Bağışıklık Ortak Komitesi’nin (JCVI) kampanyaya 18 yaş altı genç ve çocukların dahil edilip edilmemesi konusunda çekinceleri olduğu bildirildi. Komite konuyla ilgili resmi önerisini önümüzdeki günlerde bir açıklamayla kamuoyuna duyuracak. İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleyici Kurumu (MHRA) geçtiğimiz haftalarda Pfizer/BioNTech aşısının 12-15 yaş arası gençlerde kullanılmasına onay verdi. Ancak hükümet, bu yaş grubunun aşılama kampanyasına dahil edilmesinde JCVI’ın görüşüne başvuruyor. Ülkede halen Pfizer/BioNTech aşısının 16-18 yaş grubunda yalnızca Covid-19’a karşı savunmasız durumundaki gençler için kullanılması öneriliyor.

Komite neden olumsuz yaklaşıyor?

Bir televizyon programında konuşan Uluslarararası Ticaret Bakanı Liz Truss, komitede yeralan akademisyenlerin varolan dozların İngiltere’de hastalığa karşı nispeten güvendeki kişilerden ziyade, ülke dışında Covid-19’a karşı savunmasız olanlar için kullanılmasını önerdiğini belirtti ve komitenin sunacağı öneriyi mercek altına alacaklarını ifade etti.

Etik kaygılar

JVCI’ın kampanyanın 18 yaş altı gençlere indirilmesi hakkındaki olumsuz yaklaşımında aşılamayla ilgili etik kaygılar, yani aşının dünya çapında hastalığa karşı savunmasız olup aşıya erişimi olmayanlara ulaştırılması önemli rol oynuyor. Ancak bu durumun kararda rol alan tek faktör olmadığı belirtiliyor. Çocuklarda Covid-19’a karşı risk-güven dengesi, aşıların stok durumu ve aşılarla ilgili güvenlik kaygılarının da kararı olumsuz yönde etkileyebileceği konuşuluyor.

Stok durumu

İngiltere’de özellikle 40 yaş üzeri için yaygın olarak kullanılan Oxford/AstraZeneca aşısının gençlerde kan pıhtılaşması yaratabileceğine dair kaygılar sebebiyle JCVI’ın önerisi doğrultusunda 40 yaş altı kişiler için Pfizer/BioNTech ya da Moderna aşıları kullanılıyor. Etkin bir aşılama kampanyası yürüten İngiltere 19 Temmuz itibarıyla 18 yaş üzeri bütün yetişkinlerin birinci doz aşılarının, yetişkin nüfusun üçte ikisinin de ikinci doz aşılarının tamamlanmasını planlıyor. Aşılama kampanyasının 12 yaş üzeri gençleri de kapsamasının ülkede Pfizer/BioNTech ya da Moderna aşı stoklarını etkileyebileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2021/06/17/ingiltere-covid-19-as-kampanyas-n-n-12-18-yas-grubuna-indirilmesine-s-cak-bakm-yor

***

EK 3 (26.12.2021): MUSTAFA NECMİ İLHAN “Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, okullar ve çocukların bulaş kaynağı olduğu yönünde yanlış bir algı olduğunu belirterek, “Çocuklar okulda enfekte oluyorlar, virüsü eve getiriyorlar’ algısı yanlış. Veliler kendileri dışarıda ya da sosyalleştikleri alanlarda enfekte oluyorlar, çocuklar enfekte oluyor oradan virüs gidiyor.” dedi.” Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/bilim-kurulu-uyesi-ilhan-pandemide-kaynak-cocuklar-degil-6849768/

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Enthusiast dedi ki:

    Çocukluğumuzda şöyle denirdi;

    Üstüne bastın ayağını kaldır ARK hoca!

Siz de yorumunuzu paylaşın: