KAPANMALAR MODERN TARİHİN EN BÜYÜK BARIŞ ZAMANI POLİTİK FELÂKETLERİNDEN BİRİDİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

ARK "Koronaya karşı alınan tedbirlerin bilimsel olmaktan ziyade "siyasi" ve "ticari" olduğuna itirazı olan var mı?" Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1445821320269230087?s=20

***

Sokağa çıkma yasaklarının, okul ve işyerlerinin kapanmasının bulaşma üzerine dönemsel bir faydası olsa da Kovid ölümleri üzerine kayda değer bir etkisi olmayacağı gibi tam aksine bu sınırlamaların tıbbi, psikolojik, sosyal, siyasi, ekonomik faturalarının çok ağır olacağını savundum (1, 2, 3, 4, 5, 6).

Yeni yayınlanan geniş kapsamlı bir değerlendirme makalesi de kapanmaların barış zamanının en büyük felaketlerinden biri olduğu neticesini dile getiriyor.

International Journal of the Economics of Business’ de yayınlanan makalenin özeti (7):

100'den fazla Kovid-19 araştırmasının incelenmesi, bunların birçoğunun sokağa çıkma yasağının faydalarını fazla ve maliyetlerini az tahmin eden yanlış varsayımlara dayandığını ortaya koyuyor.

En son araştırmalar, karantinaların en iyi ihtimalle Kovid-19 ölümlerinin sayısı üzerinde marjinal bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Genel olarak, etkisizlik davranıştaki uyumsuzluk veya kapanmaları taklit eden şahsi değişikliklerden kaynaklandı.

Kapanmaların sınırlı etkinliği, bir yıldan uzun bir süre sonra, milyonda şartsız kümülatif Kovid-19 ölümlerinin ülkeler arasında kapanmaların katılığıyla neden olumsuz bir şekilde ilişkili olmadığını açıklıyor. 

Profesör Bryan Caplan tarafından önerilen bir yöntemi ve ekonometrik delillere dayalı tecrit faydaları tahminlerini kullanarak, kapanmaların bir takım maliyet/fayda oranları hesaplandı.

Maliyetler ve faydalar için bir orta nokta tahmini kullanıldığında, Kanada için makul maliyet/fayda oranı tahmini 141’ dir.

Ayrıca, 2021 sonbaharında aşılanmamış az sayıda insan arasında daha fazla bulaşan delta varyantından dolayı birçok vaka ortaya çıktığı dikkate alındığında, kapanma politikalarının beklenen faydaları daha da küçülür.

Sonuç: Kapanmalar modern tarihin en büyük barış zamanı politik başarısızlıkları hatta felâketlerinden biri olarak kabul edilmelidir.

Gelelim neticeye

Daha virüsün sadece Çin’ de görüldüğü, insandan insana bulaştığının bile bilinmediği salgının ilk günlerinde de dediğim gibi bu salgın siyaset ve ticaret tarafından dibine kadar değerlendirildi.

Tüm çalışma hayatının adeta tamamen durdurulması gerektiğini söyleyecek kadar ileri gidenlerin maksadının ne olduğu umarım anlaşılmıştır.

Bu yanlışlardan ders alarak sonraki salgınlarda doğru davranırız inşallah!

Kaynaklar:

1. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/11/25/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/daha-siki-kapanma-olumleri-azaltmiyor/

2. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/12/13/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/kapanma-yerine-donusumlu-calisma-ve-sokaga-cikma-daha-faydali-olabilir/

3. https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/01/23/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/kapanmalar-cok-fazla-fayda-saglamayabilir/

4. https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/02/16/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/japonya-kapanmalar-olmadan-toplum-bagisikligina-ulasti/

5. https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/05/02/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/eve-kapanmayin-disari-cikin-guneslenin/

6. https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/05/10/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/kapanam-ve-kisitlamalar-koronavirusu-kontrol-etmez/

7. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13571516.2021.1976051

Makale adı: Covid-19 Lockdown Cost/Benefits: A Critical Assessment of the Literature.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi turistlere kaldı - Haberler

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: