BANA İNANMIYORSANIZ RAHMİ KOÇ’A SORUN

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Melih Altınok‘ un yazısı:

Koç Holding bünyesinde çalışanlardan şikâyetler alıyorum.
Şirkette aşı olmayanlardan iki günde bir PCR testi sonucu isteniyormuş.
Üstelik zorunlu tutulan testi yaptırmak için izin istemek de yasakmış. Bu iş mesai saatleri dışında halledilmeliymiş.
Çalışanlar, işverenin bu dayatmayla işçinin parasını ödemediği saatlerini gasp ettiğini söylüyorlar. Ayrıca, mesai saati dışında test yaptırmak için çoğu zaman özel hastanelere gitmek zorunda kaldıklarını, bunun da bütçelerini sarstığını anlatıyorlar. Semptomsuz, sağlıklı insanları iki günde bir hastanelere yollamanın, virüs kapma riskini artırdığını da ekliyorlar.
Dahası Koç Holding’in “aşısız” tanımı da keyfi.
Şöyle ki, şirket iki doz aşısını olmuş ancak henüz üçüncüyü vurdurmamış çalışanları da “aşsız” kabul edip bu kişilerden de iki günde bir PCR testi vermelerini istiyormuş.

İşçiler de Sağlık Bakanlığı’nın 184 No’lu telefonunu arayarak “İki doz aşısını olanları aşısız mı kabul ediyorsunuz?” diye sormuşlar…
Tabii ki bakanlık yetkililerinden net şekilde “hayır” cevabını almışlar.
Çünkü uygulamanın yasal dayanağı yok…
Anayasamızda bireyin bedensel bütünlüğünü koruma hakkı garanti altında. Kimseye bir aşıyı, ilacı, tedaviyi dayatamazsınız. Vatandaşın çalışma, eğitim, seyahat gibi temel haklarını “şantaj” malzemesi haline getiremezsiniz. Angarya yasaktır.
Evet, düpedüz bir mobbingle karşı karşıyayız.
Artık, işçi çıkarmak için bahane mi arıyorlar bilmiyorum… Ama Koç yöneticilerinin bu kadar “rahat” davranmalarının sebebi ortada.
Nasıl olsa memlekette muhalif gazetecilerin, sendikaların solculuğu, işçi hakkı savunuculuğu, CHP belediyeciliğinin ve İstanbul sermayesinin başladığı yerde bitiyor…
Pandemi de bütün ilkelerini çöpe atmak için bahaneleri oldu.
Güçleri ancak, yanında üç beş işçi çalıştıran esnafa, KOBİ’lere yetiyor. Düdüklerinin parasını veren, kitaplarını bastıran holdinglere mi kafa tutacaklar?
Neyse…
İşin bilimsel yanına gelince…
Aşının hasta olmayı engellemediği, dahası aşılıların da virüsü bulaştırdığı aşı üreticisi firmaların bile inkâr edemediği bilimsel bir gerçek.
PCR testi ise mucidinin de pandemilerde sağlıklı çalışmaz dediği bir yöntem.
Koç yöneticileri bana inanmıyorlarsa full mRNA’cı patronları Rahmi Koç‘a sorsunlar…
Hatırladığım kadarıyla onca aşıya rağmen iki kez koronaya yakalanan Rahmi Bey virüsü ilk kez, konuklardan PCR testi istenen bir yemekte kapmıştı.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yazarlar/melihaltinok/2021/12/08/bana-inanmiyorsaniz-rahmi-koca-sorun

Siz de yorumunuzu paylaşın: