SABRİ’ NİN SIRRINDAN HERKESİN ALMASI GEREKEN DERSLER VAR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
bilezik

 “Sabri’ nin sırrı çözüldü” başlıklı haber adeta bir ibret vesikası gibi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de denge ve güç sağladığı iddia edilen ve özellikle gençler arasında çok popüler olan renkli plastik bileziklerin foyası ortaya çıkmış.

Habere göre, Mayo Clinic ve Bağımsız Araştırmacılar Grubu bilekliğin, 90’larda kullanılan stres bileziği gibi psikolojik güç verdiğini ve plasebo etkisi yarattığını açıklamış. İngiltere’deki Cork Üniversitesi Profesörü Dylan Evans da “Tanıtımı çok iyi yapılan bir ürün. Tamamen plasebo etkisi yaratıyor” demiş.

Önce, u tür saçma sapan ürünlere kanan ve para kaptıran saflara kocaman bir “Günaydın” diyelim.

Sonra da bu haberden alınması gereken derslere bakalım:

BİR: İnsanları sağlık ve hastalık üzerinden kandırmanın ne kadar kolay olduğunu görüyoruz.

İKİ: Sağlık Bakanlığı, Tüketici Birlikleri ve diğer benzeri sivil toplum kuruluşları bu sahtekârlara ve bunların reklâmlarına âlet olanlara karşı ceza ve tazminat davaları açmalıdır.

ÜÇ: Bu tür ıvır-zıvır ürünlerle halkı kandıranları caydıracak kanun ve cezai yaptırımlar yoksa bunlar acilen çıkarılmalıdır.

DÖRT: Medyanın üst düzey yöneticileri reyting ve tiraj uğruna bu şarlatanların oyunlarına gelmemelidir.

BEŞ: Ülkemizde bu tür beş para etmez plastik bilezikler gibi insanları sağlık üzerinden kandırarak para kazanılan bitkisel ilaç, taş, kolye ve benzeri sayısız uyduruk ürün vardır. Halk bu sahtekârlıklara karşı medya aracılığıyla uyarılmalıdır.

Gelelim neticeye

Hükümeti bu tür ürünlere karşı gerekli tedbirleri almaya, halkımızı ise bunlara karşı uyanık olmaya davet ediyorum.

KAYNAK

http://www.haberturk.com/saglik/haber/665129-sabrinin-sirri-cozuldu

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Samil Ozavar – 04.09.2011 10:47
    Sayin Ahmet Rasim Kucukusta,

    Harika yazilariniza keyifle ve begeniyle okuyorum. Yalniz lutfen plasebo etkisini kucumsemeyin ve sadece plasebo etkisi saglayan urunlerin bu faydasinin, cogu zaman bircogu gizlenmis yan etkileri,sisirilmis ve abartilmis faydalarindan daha cok olan ilaclara kiyasla cok daha fazla oldugunu gozardi etmeyin. Plasebo etkisi icinde cok ciddi gizemler barindirir ve insan vucudunun aslinda essiz kendi kendini iyilestirebilme yetisinin bir gostergesidir. Eski donem doktorlari olan samanlarin vs muhtemelen faydalarinin bir kismi da plasebo etkisi saglayan tedavilerinden olsa gerek. Ne yazikki otomatik sekilde kitabaa bakip recete yazan doktorlarin bir kisminin da anlayamadigi bu. Asagida Scientifi American’da cikan yazinin pekcogu onemli bilimsel dergilerde yer aliyor ve plasebo etkisinin pek de kucumsenmemesi gerektigini ortaya koyuyor.

    Placebo Effect: A Cure in the Mind
    Belief is powerful medicine, even if the treatment itself is a sham. New research shows placebos can also benefit patients who do not have faith in them.

Siz de yorumunuzu paylaşın: