KAYMAKLI BİSKÜVİ OREO, KOKAİN GİBİ BAĞIMLILIK YAPIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
Oreo

USA’ nın bir numaralı kaymaklı kurabiyesi Oreo’ nun farelerde yapılan deneylerde “kokain ve morfin gibi bağımlılık yaptığı” gösterildi.

Oreo yenmesiyle, beynin “nukleus akkumbens” adıyla bilinen “haz merkezinde” kokain ve morfin alınmasındakine oranla daha fazla nöronun yani sinir hücresinin aktive olduğu belirlendi.

Connecticut Üniversitesinde psikoloji profesörü Joseph Schroeder ve öğrencileri tarafından gerçekleştirilen araştırmada farelerin de tıpkı insanlar gibi önce kurabiyenin ortasındaki kaymaklı kısmı yedikleri görüldü.

Schroeder “Araştırmamız, fazla yağ ve fazla şekerli gıdaların beyni bağımlılık yapan ilaçlar gibi uyardığını gösteriyor. Bunların zararlı olduğunu bilen birçok insanın bu kurabiyelere neden dayanamadıkları da böylece anlaşılmış oluyor” diyor.

oreo addictive rats ile ilgili görsel sonucu

Araştırma nasıl yapıldı?

Fareler, önce bir labirentte yollarını nasıl bulacakları konusunda eğitildi.

Daha sonra aç farelere labirentin bir tarafında Oreo ve diğer tarafında ise pirinçten yapılmış kek verildi ve bunların hangi tarafta daha çok zaman geçirdiklerine bakıldı.

Farelerin zamanlarının çoğunu Oreo bulunan tarafta geçirdikleri görüldü.

Morfin veya kokainle yetiştirilen farelerle kontrol olarak serum fizyolojikle yapılan deneylerde de benzer sonuçlara ulaşıldı.

Farelere Oreo verildiğinde beynin nukleus akkumbens bölgesinde fazla miktarda “c-Fos” adı verilen bir proteinin arttığı görüldü.

Sinir hücrelerinin aktive olduklarını yani faaliyete geçtiklerini gösteren c-Fos’ daki artış, kokain veya morfine oranla Oreo verilmesinde daha fazla idi.

Bu henüz bir dergide yayınlanmış araştırmanın bu ay yapılacak olan Society for Neurosicience toplantısında sunulacağı bildiriliyor.

Neden Oreo?

Araştırmacılar, Oreo’ nun seçilmesinde Amerikalıların en sevdiği kurabiye olması ve farelerin de hoşuna gitmesinden başka, yüksek miktarda yağ ve şeker ihtiva eden bu ürünün sosyo-ekonomik bakımdan geri kalmış ülkelerde çok pazarlanıyor olmasının da etkili olduğunu söylüyorlar.

Ne kadar doğrudur bilemem ama gerçek olan bir şey var ki o da bu ürünün temel özelliğinin çok şekerli ve yağlı olması.

Tabii yağ dediysek bunun sağlıklı bir yağ olmadığı ve şekerinin de mısır şurubundan elde edildiğine kesin gözüyle bakıyorum.

Bu çalışma Oreo ile değil de endüstrinin başka herhangi bir “abur-cuburuyla” yapılmış olsaydı sonuç “katiyyen” farklı olmayacaktı buna eminim ama araştırmacıların Oreo’ yu üreten firma ile alıp veremedikleri de olabilir.

İlgili resim

Gelelim neticeye

Obezite ve buna bağlı diyabet, damar sertliği gibi hastalıkların giderek hızla artmasında “beslenme yanlışlarının” büyük etkisi var.

Bu araştırma, yağ ve şekerden zengin yiyeceklerin –en azından farelerde- kokain veya morfin gibi bağımlılık yarattığını gösteriyor; aynı durumun insanlar için de geçerli olması çok muhtemel.

Bu tür yiyeceklere ulaşmak kokain ve morfine ulaşmaktan çok kolay, marketlerin ve acı ama gerçek okul kantinlerinin rafları Oreo ve benzeri binlerce “ıvır-zıvırla” dolup taşıyor ve üstelik de bunların “vahşice” reklâmları yapılıyor.

Terörün silahla önlenemeyeceğini çok geç anladık; hastalıkların ilaçlarla hastanelerle önlenemeyeceğini kavramada geç kalmayız inşallah!

KAYNAKLAR

https://www.conncoll.edu/news/news-archive/2013/student-faculty-research-suggests-oreos-can-be-compared-to-drugs-of-abuse-in-lab-rats.html

http://www.forbes.com/sites/alicegwalton/2013/10/16/why-your-brain-treats-oreos-like-a-drug/

 

Yazı için 5 yorum yapılmış:

 1. Bestegül Küçükusta diyor ki:

  Hayatımda hiç Oreo yememiştim. Londra’da bu sefer gittiğimde Oreolu milkshake denedim ve bildiğin dönene kadar her gün gidip içtim. Simdi de ilk defa eve aldım. Gerçekten bağımlılık yapıyor, onayladım.

 2. osman dedi ki:

  Hocam merak ettim şimdi gidip bir tane alacağım 🙂

 3. Sevim dedi ki:

  Çok güzel paylaşımlarınız var takipteyim. Herkesin okuması ve bilinçlenmesi gerekiyor. Hastahanelerde hastalıktan geberiyoruz, dönüp de ne zıkkım yediğimize bakmadan. Zehir yiyoruz zehirrr… Çocuklarımızı koruyalım diye kampanya başlatmak lazım, okullarda bilinçlendirmek lazım çocukları. Hatta bu paketlere çocukların erişemeyeceği yerlere koyunuz ibaresi yazılmalı. Mümkünse yok edilmeli.

 4. mehtap dedi ki:

  Oreo ya da bir başkası hiç fark etmez. hepsi aynıdır. Çocuklarınıza sakın bunları göstermeyin.

Siz de yorumunuzu paylaşın: