BU ÇİÇEK ÇOCUKLARI ZEHİRLİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. S. Ümit Sarıcısı ve ekibi tarafından yapılan araştırmada, çabuk büyümesi ve gölgeyi sevmesi nedeniyle evlerde çok tercih edilen süs bitkilerinden birisi olan ve halk arasında ‘’ağlayan çiçek’’ olarak da bilinen difenbahya bitkisinin elle ovulması ve koklanılması bile çocuklara zarar verebiliyor.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Dergisinde de bilimsel yayın olarak yer alan araştırmayı Prof. Ümit Sarıcısı başkanlığındaki Dr.Mert Müslehiddinoğlu, Dr. Murat Sarıcı, U. Melis Akpınar ve Serdar Ümit Sancı’dan oluşan ekip tarafından bu konuda yapılan çalışmada şöyle denildi:

‘’ Zehirlenmelerden bitki hücresi içerisinde bulunan kalsiyum oksalat kristallerinin sorumlu olduğu sanılıyor, Küçük çocuklar ve evcil hayvanlar kontrol dışında kaldıklarında, hırpalanan yaprak veya saplarından fışkıran binlerce kristal ok özellikle gözler olmak üzere yaralanmalara sebep olabiliyor.

Difenbahyaya bağlı zehirlenmelerde; yaprakların elle ovulması, koparılması ve çiğnenmesi sonucu el, dil ve dudaklarda şişme, yanma, ağrı meydana gelebileceği gibi havayolu tıkanıklığı, solunum yetmezliği gibi ciddi klinik bulgular da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenlerle de ebeveynlerin çocuklarımızın yaşam alanında sıklıkla bulunan Difenbahya bitkisinin bu özelliği konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.’’

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/591609/Aileler_dikkat…_Bu_cicek_cocuklari_zehirliyor.html

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Perihan Bürüngüz dedi ki:

    Bende vardı,2 yaşındayken oğlum ısırdı.şiddetle ağlıyor ağzından salyalar akıyordu yaprak dibinde diş izini gördüm Neyseki ucuz atlattık.Allerjik bir çocuk olsaydı belki atlatamayabilirdi çiçeği attım.

Siz de yorumunuzu paylaşın: