YÜRÜYÜŞ KALBİ KORUYOR, AĞIR SPOR VURUYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Prof. Dr. Mehmet Kabukçu’ nun görüşlerine aynen katılıyor, “düzenli egzersiz ilaçlar kadar etkili” sözlerinden “statinci doktorların” ders almalarını diliyorum.

Düzenli egzersiz kasları mahvedip yürümeyi bozan kolesterol ilaçlarından çok daha üstündür, üstelik sadece kalp değil tüm hastalıklara kaşı koruma sağlar.

***

Kalp hastalıklarından korunmak için egzersiz öneriliyor. Uzmanlara göre düzenli egzersiz ilaçlar kadar etkili olabiliyor ancak vücudu zorlayacak ağır sporlar faydadan çok zarar veriyor.

Sadece yürüyüş yaparak kalp sağlığına olumlu katkı sağlanabileceğini belirten Kardiyolog Prof. Dr. Mehmet Kabukçu, “Sağlıklı bir insanın egzersiz yapması, kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltıyor. Önerimiz genellikle 45 dakika veya 1 saat biraz tempolu bir yürüyüş. Neredeyse ilaçlar kadar etkili diyebiliriz” diye konuşuyor.

Kalp hastalıkları ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor. Kardiologlar, düzenli egzersiz yaparak kalp hastalıklarından korunulabileceğini söylüyor ancak spor yaparken vücudu zorlamak ters etki yaratabiliyor.

“AŞIRI EGZERSİZ KALP HASTALIKLARINI TETİKLEYEBİLİR”

Kardiyolog İsmail Ateş, “Hastalıklardan korunmak için egzersiz yapanlar abartmadan ve doktor kontrolünde yapmalı. Çünkü yarar görelim derken zarar da görebiliriz. Aşırı ağır egzersiz kalp hastalıklarını tetikleyebilir, bu yüzden önemli” diyor.

Araştırmalara göre basit önlemlerle kalp hastalığına yakalanma oranını yüzde 60 azaltmak mümkün.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/yuruyus-kalbi-koruyor-agir-spor-vuruyor,DLV16CBUsEC-gEIxByhnSw

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. uz dr seyfullah kılıç dedi ki:

    Peki ahmet hocam bu doktorlarımıza sorarmısınız? yumurta tereyağ et tam yağlı yoğurt peynir yiyebiliyok mu? Egzersiz yapın ama abartmayın ne demek bunun ölçüsü var mı? Kaç MET yürüyücez. yoksa koşacak mıyız.100 metre yetermi ?ypksa 5 km mi?
    Neden kesin bir öneri yok. Sadece kolesterol hapı yerine egzersiz yapın demekle sorun çözülmüş iyi doktor olunmuş mu oluyor.Yoksa bunada şükür bak kolesterol hapı içmeyebilirsiniz dediler diye sevindirik mi olmamız gerekiyor.?

Siz de yorumunuzu paylaşın: