SEN MİSİN FABRİKA TAVUKLARINI BEĞENMEYEN, AL SANA LABORATUVAR TAVUĞU!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Fabrikada yetiştirilen tavukları beğenmeyen, ille de özgür gezen tavuk isteriz diyenlere kötü bir haberim var:

Yakında tu-kaka ettikleri market tavuğunu bile mumla arayacaklar zira laboratuvar ortamında tavuk olmadan tavuk eti üretildi.

Memphis Meats Inc. isimli şirket kendi kendine üreyen hücrelerden dünyanın ilk tavuk etini elde ettiğini ve deneyen gönüllülerin tadının tavuk etine çok benzediğini söylediğini bildirdi (1).

Şirketin ördek etiyle ilgili çalışmaları da var.

Laboratuvar tavuk etinin USA’ da 200 milyar dolarlık et endüstrisinde devrim yaratmasını bekleniyor çünkü tavuğa, yeme ihtiyaç olmadan üretilecek bu ürünün maliyeti çok düşük olacak.

Bu ürünün hayvan hakları savunucuları ve hayvansal ürün tüketmeyen vegan ve vejetaryenler tarafından da destek göreceğine hiç şüphem yok.

Laboratuvar tavuk etinin sofralara 2012 senesinden önce gelmesi beklenmiyor.

Bu teknoloji ile üretilen ürünler et kültürü, sentetik et, hücre kültürü eti, temiz et veya in vitro et gibi isimlerle biliniyor.

Daha önce “Beyinsiz ahali için kemiksiz tavuk eti” başlıklı yazımda ünlü fastfood firması Kentucky Fried Chicken’ nın (KFC) USA’ daki 4 bin 500 dükkânında yeni ürünleri olan ‘kemiksiz tavuk eti’ satışlarına başladığını duyurmuştum (2).

KFC’ nin sloganı “Kemik yok, dert yok” idi.

Gelelim neticeye

BİR: Allah’ ın sopası yok, sen misin market tavuğunu beğenmeyip de ille de gezen tavuk diye tutturan: Al sana tavuksuz tavuk eti!

İKİ: Gelecek nesillerin adam gibi hekimleri “Biz çocukken mis gibi fabrika tavuğu yerdik, sakın ağzınıza koymayın bu laboratuvar tavuklarını” diyecekler ve Yavuz Dizdar’ ın kemiklerini sızlatacaklar.

ÜÇ: Laboratuvar tavuğunun sloganı da benden olsun: Tavuk yok dert yok!

Kaynaklar: 

1. http://fortune.com/2017/03/15/memphis-meats-lab-grown-chicken-peta/

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2013/05/01/yazilar/tip-yazilari/beslenme/beyinsiz-ahali-icin-kemiksiz-tavuk-eti/

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Ahmet Mithat CAN dedi ki:

    Allah bizlere açlık, kıtlık göstermesin, ama normal şartlar altında bu tavukları biz almayalım hocam. Yiyenlere afiyet olsun. Değerli hocalarımızdan öğrendiklerimizden sonra diyoruz ki “YEMEZLER”
    Bilgilendirme için teşekkürler.

Siz de yorumunuzu paylaşın: