SÜPERMARKETLER MÜŞTERİLERİN YAŞINI VE CİNSİYETİNİ TAHMİN EDEBİLEN GİZLİ KAMERALAR KURUYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

İndependent’ te Tom Embury-Dennis’ in haberine göre, müşterilerin bireysel özelliklerine göre reklam görmesini sağlayan kameraların, mağazaların satışını artırabileceği düşünülüyormuş.

Tek maksadı daha çok ürün satmak olan endüstrinin geldiği son nokta çok düşündürücü ve ürkütücü.

***

ABD’deki süpermarketler, reklamların gösterildiği ekranlara yerleştirilen kameralar sayesinde müşterilerin yaşını ve cinsiyetini tahmin edebilecek.

Henüz başlangıç aşamasındaki bu yeni teknoloji, şimdiden pek çok markette kullanılmaya başladı. Müşterilere dair çok sayıda veri toplayabilen kameralar, Amazon gibi online mağazalarla rekabet edebilmeleri için perakendecilere satılıyor.

Ancak kameraların fark edilemeyecek kadar küçük olması, mahremiyet konusunda endişe uyandırıyor.

Kameraları üreten Cineplex Dijital Medya adlı şirket, alışveriş merkezlerine veya otobüs duraklarına yerleştirilebilen bu “akıllı” ekranları tanıttı.

Bireylerin gözlük takması ya da sakal bırakması durumunda yeni gözlük çerçevesi ya da tıraş makinesi gibi ilgili ürünlere yönelik reklamlar gösteren ekranların, mağazaların satışını artırabileceği düşünülüyor.

ABD’de 8 binden fazla eczanesi bulunan Walgreens adlı firma, 6 farklı yerdeki şubesine kameraların bulunduğu otomatik kapılar yerleştirdi. Bu kameralar, müşterilerin yaşını tahmin etmenin yanında, ekranda hangi noktaya baktığını da tespit edebiliyor.

Ancak mağaza yetkilileri, şimdilik bu özellikleri aktive etmediklerini ve söz konusu kapıları, mağazanın önünden kaç müşteri geçtiğini hesaplamak için kullanıldıklarını belirtti.

Walgreens söz konusu özellikleri, müşteri mahremiyeti çerçevesinde değerlendirdikten sonra kullanıma açabileceklerini ifade etti.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Büşra Kırkpınar

Kaynak: https://www.independentturkish.com/node/25851/d%C3%BCnya/abd%E2%80%99deki-s%C3%BCpermarketler-m%C3%BC%C5%9Fterilerin-ya%C5%9F%C4%B1n%C4%B1-ve-cinsiyetini-tahmin-edebilen-gizli#.XMTz4eU3jTl.twitter

 

Yazı için 3 yorum yapılmış:

  1. cahit dedi ki:

    yaklaşık 4 sene önce, ahbabım olan bi market sahibi, benzer sistem için bi pazarlamacının teklif verdiğini söylemişti. Raflara kurulacak kameralarla müşterilerin tanınacağını, satın almasa bile önünde beklediği rafların gözleneceğini söylemişti

  2. Hesna Öztürk dedi ki:

    her şey beklenir bunlardan şaşırmadım hiç.

  3. Ayse dedi ki:

    Boyle bor sistem halohazirda bir Turk sirket tarafindan prakende magazalara satiliyor zaten. Magazalarin hem onunde (kac kisi onunden geciyor, kac kisi iceri giryor) hem de iceride kasalarin oldugu bolumde ve kiyafetlerin oldugu yerlerde var. Iceri girenlerin yuz ifadesinden mutlu mu mutsuz mu oldukalrindan tutunda kasada kac kisi olunca beklemekten vaz gectiklerine kadar her seyi raporluyorlar.

Siz de yorumunuzu paylaşın: