TUZ DA KOKTU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Osman Müftoğlu “Tuz da koktu” başlıklı yazısı kimlere güvenilmemesi gerektiğini açık ve net olarak ortaya koyuyor.

BİR: İlaç şirketleriyle işbirliği yapan bilim insanları 

İKİ: Tıp dergileri

ÜÇ: İlaç şirketleri

Bilim insanı dediği gerçekten “adam gibi adam” olsa böyle bir işe zaten girmez ki!

***

Osman Müftüoğlu‘ nun yazısı:

Ortada ciddi bir pandemi var. Binlerce insanı kaybettik, binlerce insan acı, ıstırap çekti.

Ama birileri hâlâ ısrarla kazanç peşinde koşmaya, keselerini doldurmaya devam ediyor. Yani millet can derdinde ama o kişiler maalesef ceplerini doldurma peşinde koşuyor. Bahsettiğim kişiler, ilaç firmalarıyla kol kola hareket eden bazı sözde bilimciler. Bu tür vakalardan biriyle de geçtiğimiz hafta karşılaştık. Deneyimli bir bilim insanının daha baştan fark edeceği yanlışlarla dolu bir yayını destek alan veriler, dünyanın en saygın tıp dergilerinden birinde, The Lancet’te yayımlandı. Araştırmayı yapanlar ve dergi sorumluları bize diyordu ki “Hidroksiklorokin riskli, tehlikeli, son derece toksik bir ilaçtır. COVID-19 tedavisinde asla kullanılmamalıdır!” Peki sonra ne oldu? Merak ediyorsanız -ki edin- buyurun…

Tuz da koktu

NE OLDU: DERGİ ÖZÜR DİLEDİ YAYINI GERİ ÇEKTİ

HİDROKSİKLOROKİN’i kötüleyen araştırmanın sonuçlarını yayınlanan The Lancet dergisi, yüzlerce bilim insanından gelen yoğun ve haklı tepkiler üzerine birkaç gün önce birinci veri kaynaklarının doğruluğunu garanti edemediğini ileri sürdü. Bu durumlardan oluşabilecek herhangi bir utanç veya rahatsızlıktan dolayı okurlarından özür dileyerek yayını geri çektiğini açıkladı. Yani, kısacası söz konusu ekonomi olunca bilimin bile sorgulanır hale gelebileceği bir kez daha anlaşıldı.

Mesele şudur: Ortada bir ilaç savaşı vardır. Pandemiden kesesini doldurmak isteyenler, Hidroksiklorokin gibi ucuz bir ilaca etkili de olsa şans tanımama savaşı yapmakta ve bu savaşa bilim insanlarını da sokmaktan utanmamaktadır.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/tuz-da-koktu-41535057

Siz de yorumunuzu paylaşın: