BU MASKE VİRÜSLERİ HEM FİLTRE EDİYOR HEM ÖLDÜRÜYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

BU MASKE VİRÜSLERİ HEM FİLTRE EDİYOR HEM ÖLDÜRÜYOR

Bilim adamları tarafından geliştirilen yeni bir maske sayesinde virüsleri sadece engellemek değil öldürmek de mümkün olacak (1).

Isıtılmış bir bakır ağ içeren maskeyi takan kişi nefes alıp verirken hava bakır ağdan geçiyor.

Hava içinde bulunan virüs zerreciklerinin hareket yavaşlarken virüsler bakır ağ ve yüksek sıcaklık tarafından etkisiz hâle getiriliyor.

Araştırmalarda maskenin boyutuna bağlı olarak 90 derecede virüslerin sayısında bin ile milyon kat arasında azalma olduğu belirlendi.

Sıcaklık, küçük bir pil ile çalışan 0.1 milimetre kalınlığında bir bakır ağ veya termoelektrik ısıtıcı üzerinden bir elektrik akımı geçirilerek elde edildi.

Bakır ağ, maskenin dışının giyilemeyecek kadar ısınmasını önleyen bir yalıtım malzemesi olan neopren ile çevrildi.

Maskenin prototipi yapıldı ve yakında denenmesine başlanacak.

Bugün kullanılan N95, cerrahi ve bez maskeler virüsleri sadece boyutuna veya elektrik yüküne göre filtre ediyorlar.

Prototipleri, maskeyi birkaç saat ısıtmak için yeterli gücü sağlayacak ve solunmadan önce havayı soğutacak 9 voltluk bir pil ihtiva ediyor.

Saç kurutma makinesinden ilham almış olabilirler

Bu maskeyi planlayanların, salgının ilk günlerinde gündeme gelen ve bir Zihni Sinir “procesi” olan saç kurutma makinesi ile buruna sıcak hava püskürtülerek virüslerin etkisizleştirilmesi uygulamasından ilham aldıklarını tahmin ediyorum (2).

200’den fazla bilimsel yayını olan, BMJ Open Heart tıp dergisi editörlerinden Saint Luke’s Mid America Heart Institute’da kalp-damar araştırmaları yapan Dr. James DiNicolantonio buruna sıcak hava püskürtülmesine benzer sauna tedavisinin RNA türü virüslere etkisi olabileceğini açıklamıştı.

Ona göre, sauna sıcak şok proteinleri vasıtasıyla RNA virüslerinin çoğalmasını önleyebilir:

HSP70 —> prostaglandinler A1 and J2 —> virüs çoğalması baskılanıyor.

Düzenli olarak girilen saunanın soğuk algınlığı sıklığını azaltabileceğini gösteren, bilimsel değeri fazla olmayan bazı yayınlar da var. 

Bu maske daha pahalı olacak

Diğerlerine göre maliyeti daha yüksek olacak olan bu maskeler daha ziyade sağlık çalışanları ve fiziki mesafenin muhafaza edilmesinin mümkün olmadığı kalabalık vasıtalar gibi ortamlar için daha uygun görünüyor.

Maskenin bir avantajı da temizlenmesi mümkün olduğundan defalarca kullanılabilmesi.

MIT COVID Mask

Gelelim neticeye

Deneyler yapılmadan maskenin ne kadar işe yaradığını, ne gibi riskler barındırdığını şimdiden bilmek mümkün değil ama tıpkı boğaz gargaraları ve burun spreyleri gibi virüslere karşı doğrudan müdahale etmeye odaklanmayı çok mantıklı buluyorum (3, 4, 5).

Bu çalışmalardan hakikaten işe yarayan bir maske veya yöntemin çıkıp çıkmayacağını bize zaman gösterecek.

Ben prensip olarak bu tür “zıpır icatları” destekliyorum.

Karatay  Hoca’ mın ve Oytun kardeşimin kulakları çınlasın!

Koronavirüs hakkında doğru bilinen yanlışlar: Tuzlu su, turşu, maske, kelle  paça… - Evrensel

Kaynaklar:

1. https://www.weforum.org/agenda/2020/10/engineers-face-mask-inactivate-coronavirus-covid19

2. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/03/22/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/sac-kurutma-makinesinin-koronaviruse-etkisi-olabilir-mi/

3. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/10/12/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/kovid-tedavisinde-tuzlu-su-ile-burun-yikama-ve-gargara-yapilmalidir/

4. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/10/11/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/tuzlu-su-ile-burun-yikama-ve-gargara-koronavirus-enfeksiyonu-belirtilerini-azaltiyor/

5. https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.11.04.361154v1?rss=1

***

EK 1 (16.11.2020): Bakır katmanlı maskeler corona virüsü yüzde 90 öldürüyor. 

Hayatımızın değişmez bir parçası haline gelen maskelerle ilgili her geçen gün yeni bir açıklama geliyor. Koronavirüsün ikinci dalgasının içerisinde bulunduğumuz şu günlerde, İngiltere’de bilim insanları koronavirüse karşı yeni bir önlemin patentini alarak üretime başladı.

Dailymail’ın haberine göre, Nottingham Tent Üniversitesi’nde üretilen 5 katlı bakır katmanlı maske sayesinde kişiler koronavirüsten yüzde 99,98 oranında korunabilecek.

BİR SAATTEN KISA SÜREDE YOK EDECEK

Tip IIR sertifikalı üretilecek olan maskedeki malzeme, koronavirüs partiküllerinin yüzde 90’ını bir saatten kısa sürede yok edecek.

Yakın zamanda İngiltere genelindeki doktorlar tarafından kullanılmaya başlanacak olan maskenin Pharm2Farm şirketi tarafından seri üretimine başlandı.

Nottingham Tent Üniversitesi Nanoteknoloji uzmanı Dr. Gareth Cavemaskenin seri üretiminin bu ay başlayacağını, Aralık ayında da genel satışa sunulacağını açıkladı.

BAKIR DOĞASI GEREĞİ ANTİMİKROBİYAL

Doğasında antimikrobityal özellik olan bakırın daha önce koronavirüs ile mücadelede başarılı olduğu, alışveriş arabalarında ve kişiler artası virüs iletimini durdurmak için kapı kollarında kullanılması tavsiye edilmişti.

Birmingham Üniversitesi’nden Dr Felicity de Cogan, Haziran ayında bakırın virüsü öldürme konusunda çok başarılı olduğunu, bakır kaplı yüzeylere dokunan kişilere virüs bulaşmayacağını açıklamıştı. 

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/saglik/bakir-katmanli-maskeler-corona-virusu-yuzde-90-olduruyor,5ctcD5Hj8Uq720xRAD818Q

***

EK 2 (30.11.2021): 47 çalışmada maskelerin Kovid’ de etkisiz olduğu ve 32’sinde de sağlığı olumsuz etkilediği tespit edildi. Kaynak: https://www.lifesitenews.com/news/47-studies-confirm-inefectiveness-of-masks-for-covid-and-32-more-confirm-their-negative-health-effects/

***

Yazı için 3 yorum yapılmış:

  1. Cevdet dedi ki:

    Rasim Abi biz maskeden bıktık sen bize ısıtmalı maskeden bahsediyon. Gerçi kışın da fena olmaz aama adı maske ya işte ondan tırsıyoz.

  2. Suat dedi ki:

    Hocam kafa bulma bizimlen allasen

  3. Bayram dedi ki:

    Bu tamamen “salgın geliyor elimizde ne ilaç ne aşı var. Sıçtık resmen” anlayışının neticesidir. Sıçan adam ne yapar? Kışını tuvalet kağıdına siler!

Siz de yorumunuzu paylaşın: