BİONTECH AŞISI 12-15 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA YÜZDE 100 ETKİLİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Hiçbir aşı için %100 etkilidir denemez! ARK.

***

BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer'in ortak geliştirdikleri yeni tip koronavirüs aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda, enfeksiyonu önlemede yüzde 100 başarı gösterdiği bildirildi (1).

Çok memnun oldum ama şunları düşünmeden de edemedim.

BİR: Ben, uzun vadedeki etkileri kesin olarak bilinmeyen bir aşının çocuğum üzerinde denenmesine kesinlikle müsaade etmezdim.

İKİ: Kas içine zerk yoluyla uygulanan aşılar enfeksiyonun hafif geçmesini sağlayabilir ama enfeksiyonu önlemesi mümkün değildir. Enfeksiyonu sadece lokal bağışıklık sağlayan burun yoluyla uygulanan aşılar engelleyebilir.

ÜÇ: Bu yaş aralığındaki çocukların neredeyse tamamına yakını hastalığı belirtisiz veya çok hafif atlattığına göre bu aşı ile kaç hastaneye, kaç yoğun bakıma yatış ve kaç ölüm önlenebilir.

DÖRT: Aşıya ihtiyacı olmayanlar için yüzde 100 etkinlik ne demek, tam anlayamadım.

BEŞ: Tabii enfeksiyon geçirmenin mutasyonlara karşı koruduğunu (heterosubtipik bağışıklık) biliyoruz (2). Peki, bu aşı mutasyonlara karşı da koruyor mu yoksa çocukları ağır tablolara yol açabilecek mutant virüslere karşı daha "korunmasız" kılabilir mi?

Kaynaklar:

1. https://www.dw.com/tr/biontech-a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1-12-15-ya%C5%9F-aras%C4%B1-%C3%A7ocuklarda-y%C3%BCzde-100-etkili/a-57065190

2https://academic.oup.com/ofid/advance-article/doi/10.1093/ofid/ofab143/6189113

***

Deutsche Welle' nin haberi:

Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer'in ortak geliştirdikleri yeni tip koronavirüs aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda, enfeksiyonu önlemede yüzde 100 başarı gösterdiği bildirildi.

Alman BioNTech şirketi ile Amerikan partneri Pfizer'in geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının, faz 3 araştırmaları kapsamında 12-15 yaş arasındaki çocuklarda beklentilerin de üzerinde başarı sergileyerek, aşının yüzde 100 etki gösterdiği ve güçlü antikor sonuçları verdiği açıklandı. Her iki şirketin kendi verilerine göre, bu başarının yanı sıra, yan etki konusunda da sonucun çok başarılı olduğu duyuruldu. BioNTech şirketinin kurucusu ve ortaklarından Prof.Dr. Uğur Şahin, sonuçların çok cesaret verici olduğunu söyledi.

Aşının gençlere yönelik kullanımı için, söz konusu araştırmanın sonuçlarının önümüzdeki günlerde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA) verileceği de bildirildi. ABD ve AB'de şimdiye kadar tescillenen aşılardan sadece BioNTech/Pfızer aşısı 16 yaş ve üzeri için kullanılabiliyordu. Diğerleri 18 yaş üzeri yetişkinlerde uygulanıyor.

Ürettiği aşıları kendi ülkesinde uygulamaya öncelik veren ve ihraç etmeyen ABD aşılamada hızlı yol alan ülkeler arasında bulunuyor. AB ülkeleri ise aşı sağlama ve dağıtımında yaşanan sıkıntı nedeniyle hala riskli ve hassas grupları aşılamada bile yol alabilmiş değil. Bu soruna, son günlerde özellikle 60 yaş altı kadınlarda beyin damarlarında tromboza yol açtığı şüphesiyle uygulamasına ara verilen AstraZeneca aşısı sıkıntısı da eklendi. Almanya'da da hükümetin aşı stratejisini belirleyen kuruluşlardan olan Sürekli Aşı Komisyonu'nun tavsiyesi üzerine AstraZeneca aşısının sadece 60 yaş üstü kişilere uygulanması kararı alınmış, buna rağmen bu aşıyı yaptırmak isteyenlerin, oluşacak riski bireysel göze alma taahhüdü ile yaptırabilecekleri açıklanmıştı. 

BioNTech aşısı altı ay ile 11 yaş arasında da deneniyor

Hastalığı yetişkinler kadar ağır geçirmeyen çocuklara yönelik aşı bulunması için ilaç ve biyoteknoloji şirketleri yoğun çalışmalar yürütüyor. BioNTech/Pfizer, gençler arasında başarı gösteren aşılarının altı ay ile 11 yaş arası çocuklarda etkisinin tespiti için de faz 3 çalışmalarına başladıklarını duyurdu. Her iki şirketten yapılan açıklamada, geçen hafta beş ila 11 yaş arası deneme grubuna ilk doz aşının yapıldığı, gelecek haftadan itibaren de iki ila beş arası gruba ilk doz aşının uygulanmasına başlanacağı duyuruldu. İkinci dozların da ilkinden üç hafta sonra yapılmasının öngörüldüğü bildiriliyor. BioNTech ile Pfizer bu sene dünya çapında 2,5 milyar doz dağıtım yapılacağını açıkladı.

İsrail gençleri aşılamaya başlamak istediğini duyurdu

Dünya çapında aşılamada sergilediği hızlı tempo ile dikkatleri üzerine çeken İsrail'de de hükümet, bugün yapılan açıklamadan sonra FDA'dan onay alması halinde söz konusu yaş aralığındaki gençleri hemen BioNTech/Pfizer aşısıyla aşılamaya başlamak istediğini duyurdu. Dokuz milyondan fazla nüfusa sahip İsrail, halkının yarıdan fazlasını aşılamayı başardı. Bu başarının arkasında İsrail’in tedarikçilerle yaptığı anlaşmalar büyük rol oynadı. Avrupa Birliği ülkelerinin aksine İsrail, üreticilerle olan kontratını kamuoyuyla paylaşmış, buna göre İsrail'in, BioNTech/Pfizer aşısının her bir dozu için AB'ye kıyasla daha fazla para ödediği ortaya çıkmıştı. İsrail doz başına 23 euro öderken, AB ülkeleri 12 Euro ödeme temelli sözleşme imzalamıştı.

***

EK 1 (4.4.2021): Aşı olanlar serbestçe seyahat edebilirler. Kaynak: https://twitter.com/BILD/status/1378459202755117062?s=20

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Burak dedi ki:

    Çok net söylüyorum, yerin taa dibine batsın mRNA aşıları da, vaka sayıları da, yeni normalleri de… yok efendim semptomsuz hasta, yok şu kadar etkili aşı, aşı karnesi, maske şu bu unutulur gider inşallah bu safsatalar ancak tarih, çıkıp gerçekleri bangır bangır konuşmayan hekimleri(!) asla affetmeyecek!!! Pcr testi olmaksızın hasta olduğunu bile anlayamıyorsun işe bak! Mucidi, pcr testlerin tanı koymadaa kullanolmaması gerektiğini söylediği halde hem de… 65 yaş üstüne çektirilenin, hafta soru biçare kalan yaşlının ve onlara yardımcı olmak için kıvrananların ahı olup biteni film gibi izleyen doktorların omuzlarında hep!

Siz de yorumunuzu paylaşın: