SPOR KOVİD’ E YAKALANMAYI DA AĞIR TABLO VE ÖLÜMLERİ DE ÖNLÜYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Modern tıp biliminin virüs bulaşan kişilerin hastalığı hafif atlatabilmelerini sağlayacak hiçbir ikaz ve tavsiyesinin olmamasını hatta buna yeltenenlere şiddetle karşı çıkmasını anlayamadığımı daha önce defalarca yazmıştım.

Maske, mesafe ve temizlik tedbirleri yanında beslenmenin, egzersizin, güneşlenmenin, uykunun, moral ve motivasyonunun hastalığın hafif atlatılmasında çok önemli etkisi olduğuna inanıyor ve savunuyorum.

Bunlar, yalnızca akıl ve mantığın değil, sayısız bilimsel araştırmanın da ortaya koyduğu unsurlar.

Güney Kore’ de yapılan yeni bir araştırmada tavsiye edilen seviyelerde hem aerobik hem de kas güçlendirme aktiviteleri yapan yetişkinlerde, Kovid-19 enfeksiyonu, ağır Kovid-19 tablosu ve Kovid-19 ile ilişkili ölüm ihtimalinin yeteri kadar spor yapmayanlara göre daha düşük olduğu belirlendi (1).

Araştırmacılar, bu sonuçları, fiziksel aktiviteye katılmanın önemli halk sağlığı değeri olduğu ve Kovid-19 ile mücadelede potansiyel faydalar sağladığı sözleriyle değerlendiriyorlar.

Hastalıklardan korunmanın yolu adam gibi yaşamaktır

Spor yapma, yürüme, bisiklete binme, yüzme, kültür-fizik hareketleri, adam gibi yaşamanın yani sağlıklı hayat tarzının temel unsurlarındandır.

Yeteri kadar hareketli olan insanların günümüzdeki obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan kronik hastalık salgınından etkilenmediklerini çok iyi biliyoruz.

Enfeksiyon hastalıkları da spor yapanların, hareketli olanların yakınından geçmiyor.

Bu araştırma, sporun hem koronavirüse yakalanmayı hem ağır tablo ve ölümleri önlediğini gözler önüne seriyor.

Gelelim neticeye

Doğru hayat tarzının ağır Kovid ve ölüm riskini azalttığını gösteren sayısız araştırma var ama bizde bunlar ne yazık ki Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’ nun gündeminde yer almıyor.

Virüslerin her gün yeni bir mutasyon gösterdikleri ve aşıların da etkinliklerinin giderek azaldığı dikkate alındığında hem Kovid-19’a yakalanmamak hem ağır tablo ve ölüm riskini azaltmak için sporun elzem olduğu görülüyor.

Ayaklanın arkadaşlar!

Kaynak: https://bjsm.bmj.com/content/early/2021/07/21/bjsports-2021-104203

Makale: Physical activity and the risk of SARS-CoV-2 infection, severe COVID-19 illness and COVID-19 related mortality in South Korea: a nationwide cohort study.

Mercado Fitness Mexico | El ejercicio físico es una de las principales  fuentes de alivio del estrés, según una encuesta

***

EK 1 (30.7.2021): TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ benim gibi “dellenmiş” olmalı: Ekran karşısında fazla zaman geçirmeyin Düzenli egzersiz yapın Güneş ışığı ve temiz hava alın Uyku düzene dikkat edin Beslenmenize dikkat edin Sigara, alkol ve her tür madde kullanımından kaçının psikiyatri.org.tr/TPDData/Upload

***

EK 2 (15.10.2021): DSÖ, daha fazla fiziksel aktivitenin yılda 5 milyon ölümü engelleyebileceğini açıkladı.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, dünya nüfusunun fiziksel aktivitelere katılım oranındaki yetersizlik değerlendirildi. Açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının insanları daha hareketsiz hale getirdiği anımsatılarak, “İnsanlara daha aktif ve sağlıklı bir hayat yaşamaları için daha iyi imkanlar sunmamız gerekiyor.” ifadesi kullanıldı. DSÖ, dünya genelinde sağlık, spor, eğitim ve ulaşım sektörlerindeki karar vericilere, insanların fiziksel hareketini artırmak için daha fazla hizmet sunma çağrısında bulundu.

Açıklamada, dünya nüfusunun daha aktif ve hareketli bir hayat yaşaması durumunda yılda 5 milyona kadar ölümün engellenebileceğinin altı çizilerek, “Birçok insan, güvenli şekilde yürüyüp, koşup, bisiklet sürebileceği veya diğer faaliyetlerde bulunabileceği alanlara ulaşamamaktadır.” değerlendirmesi yapıldı.

Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-dso-daha-fazla-fiziksel-aktivitenin-yilda-5-milyon-olumu-engelleyebilecegini-acikladi-11-681-97655.html

***

EK 3 (11.1.2023): There were protective associations of physical activity for adverse COVID-19 outcomes across demographic and clinical characteristics. Public health leaders should add physical activity to pandemic control strategies.

Makale: Associations of Physical Inactivity and COVID-19 Outcomes Among Subgroups

Kaynak: https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797%2822%2900526-8/fulltext

***

EK 4 (17.1.2023): There were protective associations of physical activity for adverse COVID-19 outcomes across demographic and clinical characteristics. Public health leaders should add physical activity to pandemic control strategies.

Makale: Associations of Physical Inactivity and COVID-19 Outcomes Among Subgroups

Kaynak: https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797%2822%2900526-8/fulltext

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: