KARATAY MESELESİ: İDDİALARIN HİÇBİRİ DOĞRU DEĞİL

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi
 

Sağlık Bakanı’  mızın Karatay hakkındaki sözlerinin bilerek veya bilmeyerek çarpıtıldığını, yanlış aksettirildiğini düşünüyorum (1).

Sebebini tam bilemiyorum ama bu olayda bir takım tuhaflıklar var.

BİR: Tıpkı Papa’ nın  daha uçağın merdivenlerinden inerken etrafını saran gazetecilere “New York’ ta genelev var mı?” diye sorması gibi bir olay.

Cingöz gazetecilerden biri Papa’ ya daha uçağın merdivenlerinden iner inmez mikrofonu uzatıyor ve “New York genelevleri hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye soruyor.

Papa da yolculuğun yorgunluğu belki uykusuzluğu ve sorunun saçmalığı karşısında şaşırıyor ve ağzından “New York’ ta genelev var mı?” sözleri dökülüyor.

Papa’ nın bu sözleri ertesi gün gazeteye “Papa daha New York’a ayak basmadan genelev var mı diye sordu” şeklinde manşet oluyor.

İKİ: Ben de neredeyse haftanın birkaç günü televizyonlara çeşitli konularda açıklamalar yapıyorum.

Muhabir arkadaşlar her seferinde birçok soru soruyorlar ve ben de onları cevaplıyorum ama haberde ortalama 5 dakika civarında olan konuşmamdan bazen sadece bir veya iki bilemediniz birkaç cümle yer alıyor.

Bu açıklamalarımın hangi soruya cevap olduğu, önünde ve arkasında hangi ifadelerin bulunduğu bilinmediği takdirde çok farklı anlaşılması mümkündür.

Tıpkı Kuran’ da “Namaz kılmak günahtır” yazıyor ifadesi gibi.

Evet, kitabımızda böyle bir ifade var ama devamında “abdestiniz yoksa” sözü geliyor.

ÜÇ: Recep Akdağ Türkiye Cumhuriyeti’ nin en uzun süre görev yapmış ve halen de yapmakta olan Sağlık Bakanı’ dır ve belki de bu rekoru kırılamayacaktır.

Bu kadar tecrübeli bir politikacının elinde kesin deliller olmadan herhangi biri hakkında mesnetsiz iddialarda bulunacağına zerre kadar ihtimal vermiyorum.

Ceviz bahçesiyle anlaşmış” ifadesi ancak emekli kahvelerinde söylenebilecek bir sözdür.

DÖRT: Sağlık Bakanı bu sözleri gerçekten söylemiş de olabilir ama bununla doğrudan Canan Karatay’ ı kastettiğini hiç sanmıyorum.

Bakan muhtemelen genel manada bu alandaki suiistimallerden, yanlışlardan bahsetmiş ve muhabir de bu sözleri Karatay hakkında söylenmiş gibi yazmış olabilir.

BEŞ: Bakan’ ın “Böyle bilim adamlığı mı olur?” sözü de bu ifadelerinin doğrudan Karatay’ ı hedef almadığını gösteriyor.

Bizde nice zamandır kadın mevzubahis olduğunda bilim adamı değil “bilim kadını” deniyor.

ALTI: “Lahmacun yiyebilirsin, çünkü ben yedim” denir mi?” sözünden de bir şey anlamadığımı itiraf ediyorum.

Bu da mutlaka önü arkası olan bir ifadedir ve Bakan’ ın sözlerinin gelişigüzel ve belki de kasıtlı yansıtıldığının bir göstergesidir.

YEDİ: Hürriyet gazetesinde sağlık konusunda ciddi bir editöryal sorun var.

Bununla ilgili örnekler o kadar çok ve o kadar vahim ki sitemde Hürriyet gazetesi için özel bir bölüm açma ihtiyacını hissettim (2).

Gelelim neticeye

Meselenin tam olarak anlaşılabilmesi için gazetenin ve Sağlık Bakan’ ımızın açıklama yapması gerekiyor.

Kaynaklar:

1. http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ahmet-hakan_131/canan-karataydan-saglik-bakanina-yanit-iddialarin-hicbiri-dogru-degil_40247107

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/kategoriler/yazilar/tip-yazilari/medya/

***

Hürriyet’ te Ahmet Hakan‘ ın köşesinden:

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ’ın Canan Karatay hakkında söyledikleri şunlardı:

Aydın’a gittim, orada büyük bir ceviz bahçesi ile anlaşmış.

Yiyin dediği ürünleri internet sitesinden satıyor, böyle bilim adamlığı mı olur?

“Lahmacun yiyebilirsin, çünkü ben yedim” denir mi?

*

Canan Karatay’la konuştum.

Hiçbiri doğru değil” dedi.

*

İşte Canan Karatay’ın söyledikleri:

Sağlık Bakanı Recep Akdağ beni tanır. Nasıl bir bilim insanı olduğumu bilir. İnanamadım söylediklerine. Onun benim hakkımda bunları söylemiş olabileceğine hâlâ inanamıyorum.

İddiaların hiçbiri doğru değil.

Aydın’a ve Nazilli’ye gittim. Konferanslar verdim. Halkı bilinçlendirmeye çalıştım. Hepsi bu… Bunun dışında Aydın’la bir ilgim yok. Anlaştığım ceviz bahçem yok.

Benim internet sitem yok. Sosyal medyada da yer almıyorum. Hiçbir sosyal medya hesabım yok. Bu durumda nasıl internette ürün satışı yapıyor olabilirim?

Benim adıma jilet bile satmaya çalışan internet siteleri var, işimi gücümü bırakıp onlarla mücadele ediyorum. Sayısız suç duyurusunda bulundum. Suç duyurularını isteyene takdim edebilirim.

Ben hiçbir zaman “lahmacun yiyebilirsiniz, çünkü ben yedim” demedim. Lahmacunun neden yenebileceğini, nasıl yenebileceğini bilimsel olarak açıkladım.

Kaynak:http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ahmet-hakan_131/canan-karataydan-saglik-bakanina-yanit-iddialarin-hicbiri-dogru-degil_40247107

Yazı için 2 yorum yapılmış:

 1. Hayati Binler dedi ki:

  Merhaba Sayın Hocam,

  Sanırım bir hususu tashih etmemiz gerekecek:

  Sayfanın adresi:
  http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp?sure=4&ayet=43

  Ayetin transkripsiyonu:
  “Yâ eyyuhâ-lleżîne âmenû lâ takrabû-ssalâte veentum sukârâ …”

  Diyanet İşlerinin Meali:
  “Ey iman edenler! Sarhoş iken (ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar) namaza yaklaşmayın.

  Çok meşhur bilinen haliyle:
  “lâ takrabû-ssalâte veentum sukârâ”

  “İçkiliyken namaza yaklaşmayın” dır.

  Hocam yazılarınızdan istifade ediyoruz. Teşekkürler

  Selamlar
  Hayati Binler

 2. SALİH ARTUK dedi ki:

  Ben Canan hanıma inanıyorum.Çünki hiçbir doktor açık olarak kartışmaya hiçbir konuda girmiyorlar sürekli savunma yapıyorlar bilimsel değil diyorlar.ŞİMDİ BEN SORUYORUM HANGİ İLACI ARAŞTIRDINIZ ÇÜNKİ HASTALARDAN VAKTİNİZ OLMUYOR. son olarak kaç kişi kendi branşı ile ilgili araştırma yaptı.Ben şeker hastasıyım şeker değerleri 120 den fazla olmayacakdeniyor verdiğiniz ilaçlar dahil diyabetlileri 120 de tutamıyorsunuz ilaç yükleyip duruyorsunuz sonuç 150 olmayacak boş işler

Siz de yorumunuzu paylaşın: