KARPUZ SEÇİMİNİ BİLE DENEYİMİNE GÜVENİP KARPUZCUYA BIRAKAN HALKIN, SALGIN VE AŞI KONUSUNDA UZMAN KESİLMESİ BENİ ÖLDÜRÜYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Pandemi ile ilgili tartışmanın çok faydalı bir “mevsim meyvesi” olan karpuz üzerinden sürdürülmesine memnun oldum.

Bu vesile ile koronavirüslerle mücadelede “adam gibi beslenmenin” önemine bir kere daha dikkatinizi çekiyorum.

Tartışmanın kışın gene çok faydalı bir mevsim meyvesi olan “ayva” üzerinden devam edeceğini tahmin ediyorum.

Karpuz yaz günlerinin en şahane meyvesidir (1) ve Kanser tedavisine destek için karpuz konsantresi (2) başlıklı makalelerimi tekrar okumanızı tavsiye ediyorum.

Kaynaklar: 

1. https://ahmetrasimkucukusta.com/2019/06/25/yazilar/tip-yazilari/beslenme/karpuz-yaz-gunlerinin-en-sahane-meyvesidir/

2. https://ahmetrasimkucukusta.com/2016/09/17/hakkimda/kanser-tedavisine-destek-icin-karpuz-konsantresi/

Adana'da karpuz ekimi yapıldı - Sondakika Ekonomi Haberleri

***

T24′ ün haberi:

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Twitter’da, Koronavirüs aşılarıyla ilgili “Hocam, faz 4 çalışmaları devam ederken nasıl oluyor da böylesine tavsiyelerde bulunuyorsunuz?” sorusunu soran takipçisine “Karpuz seçimini bile deneyimine güvenip karpuzcuya bırakan halkın, salgın ve aşı konusunda uzman kesilmesi beni öldürüyor” yanıtını verdi. Ceyhan, aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Twitter’da kendisine “Sinovac geleneksel yöntemle yapılan bir aşı ama Biontech yeni bir teknoloji onam. Çin aşısında alınmazken Alman aşısında alınıyor. Perikardit vakalarında anlamlı artış olduğunu söylüyor birçok kardiyoloji uzmanı ayrıca 5 sene sonra vücutta neler yapabileceği kocaman bir soru işareti? Sizin gibi değerli bilim insanına sonsuz saygı duyuyorum ve taktir ediyorum Yayına dayalı,  bilime dayalı görüşlerinize de saygım sonsuz” mesajını yazan  kullanıcıya yanıt verdi.

“Karpuz seçimini bile deneyimine güvenip karpuzcuya bırakan halkın, salgın ve aşı konusunda uzman kesilmesi beni öldürüyor. Bir arkadaşımız sormuş. Herkesin bilgisi olsun diye buradan yanıtlıyorum” yanıtını veren Ceyhan, aşı çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“1) Faz 4 çalışması aşı (veya ilaç) ruhsat alıp uygulanmaya başladıktan sonra yapılan çalışmadır. Yani şu anda kullanılan aşılarda yapılan çalışmalar faz 4 çalışmalardır. Faz 4 bitmeden niye aşılar kullanılıyor diye bir soru olmaz yani.

2) Perikardit değil, miyokardit. Bilimde kardiolog dedi diye bir delil olmaz. 300 milyon dozda 1100 miyokardit görüldü, bu aşı olmayanlarla anlamlı fark oluşturmadı. Hepsi gençlerde ve hafif vakalardı. Oysa COVID 19 geçirenlerde yüz kat daha sık ve ağır vakalar görülüyor.

3) Çin / Alman aşısı farkına gelince, üretim Almanya’da değil, ABD’de yapılıyor. Çin’in üretim denetiminde problem var. Bakın, Çin aşısı olanları tekrar aşılamak zorunda kaldık.

4) 5 yıl sonra aşı ne yapacak? Pandemi ve aşının gerçekleri bunlar. 5 yıl bekleyelim mi? Salgın ne olacak? Bu yaklaşımla, hiçbir aşı veya ilaç geliştirilemez. Kullandığınız ağrı kesici, antibiyotik, kanser ilaçlarında 5 yılı bırakın, 5 hafta beklenildi mi sanıyorsunuz?

5) Uzun süreli yan etkileri öngörme yöntemleri var, bu aşılarda da kullanıldı ve güvenli bulundu. Son olarak; ne olur, Dünya’da en uzun eğitimi gerektiren bu konularda Google‘dan bakıp, 2 cahilin yazısını okuyarak fikir sahibi olmaya çalışmayın. Karpuza gösterdiğiniz saygı. 

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/prof-dr-mehmet-ceyhan-karpuz-secimini-bile-deneyimine-guvenip-karpuzcuya-birakan-halkin-salgin-ve-asi-konusunda-uzman-kesilmesi-beni-olduruyor,963417

***

EK 1 (5.7.2021): MELİH ALTINOK

MEHMET CEYHAN KARPUZ TEZGAHI AÇSA UĞRAR MISINIZ?
Aşı kampanyası tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son hızla devam ediyorlar.
Seyyar ekipler yaz günü yolda, otobüs duraklarında “bu senenin mevsimsel gribinin aşısını yapıyorlar.
Kampanyaya, Kadir Has Üniversitesi gibi “Aşı olmayanı kampüse sokmayacağız diyerek radikal destek verenler bile var.
Dün de sosyal medyada gün boyu, şehirler arası otobüs terminallerimizden birinde çekilmiş görüntülere güldük.
Otogar koridorlarında “İstanbul, Ankara kalkıyor” diye bağıran çığırtkanların sesi kesilince, aşı standı açmış görevlilerinki işitiliyor:
Sinovac sinovac, biontech...”
Ama, otogardaki, pazardaki çığırtanlardan rol çalar hale gelen aşı kampanyasına rağmen tatmin olmayanlar var…
Koronayla hayatımıza giren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan onlardan biri… Geçen gün şöyle yakınıyordu:
Karpuz seçimini bile karpuzcuya bırakan halkın salgın ve aşı konusunda uzman kesilmesi beni öldürüyor.
Valla Mehmet Hocam, o karpuzcuların bugüne kadar güvenimi boşa çıkardıklarını hiç görmedim.
Bakın dün de Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, önce poyraz ardından da sıcakların karpuzu vurduğunu, sattıkları ürünlerin bozulduğunu tüketiciye açık açık anlatıyordu.
Adamlar net. “Malımız” bu diyorlar. Hile hurda yok. Kesmece…
Dolayısıyla halka, size karpuzcular kadar “bile” güvenmedikleri için laf sokacağınıza sorunu kendinizde arayın.
Şimdi ölümüne savunduğunuz aşılar için çok değil, bir yıl önce “Bu salgında da virüs aşı ile değil mutasyona uğrayarak biter. Ben böyle düşünüyorum” diyen Pandemi süresince kelek çıkan, birine 180 derece zıt onlarca “tıbbi tavsiyeniz” ortadayken siteminiz kime?

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yazarlar/melihaltinok/2021/07/05/dikkat-tosuncukun-teslim-olmasi-beni-iskillendiriyor

***

EK 2 (5.7.2021): Kütahya otobüs terminalinde bağırarak müşteri toplayan firma görevlileri gibi mobil aşı biriminde görevli sağlık personeli de standın başında “Sinovac ve Biontech” diye bağırdı. Bu anlar cep telefonuyla kaydedilerek sosyal medyada paylaşılınca, İl Sağlık Müdürlüğü idari soruşturma başlatıldığını açıkladı. Türkiye’de Eskişehir ve Ağrı’dan sonra en yüksek vaka sayısına sahip olan Kütahya’da, İl Sağlık Müdürlüğü şehirlerarası otobüs terminaline mobil aşı birimi kurdu. Otogarın içinde kurulan stantta görevli sağlık personeli, ‘İstanbul ve Adana’ diye bağırarak müşteri toplayan yakınlarındaki firma görevlileri gibi “Sinovac ve Biontech” diye bağırdı. Stant önündeki bu anlar ise bir kişi tarafından cep telefonuyla kaydedildi. Kısa bir süre sonra görüntüler sosyal medyaya yüklendi. Kaynak: https://www.dha.com.tr/yurt/otogarda-asi-isimlerini-soyleyerek-bagiran-saglikci-hakkinda-sorusturma/haber-1835774

***

EK 3 (5.7.2021): Sağlık Bakanı Koca’dan otogardaki aşı merkezinde çekilen videoyla ilgili açıklama: Personelimizin soruşturulmasını gerektiren bir durum yok. Ancak aşıyı hepimiz ciddiye almak zorundayız. Kaynak:  indyturk.com/node/383761/ha
***
 

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Nazım Karataş dedi ki:

    Mehmet beye katılmıyorum. ben karpuzumu kendim seçerim. Bilip bilmeden genelleme yapması yakışık almamış.

  2. Recai dedi ki:

    Bence mehmet bey karpuzu kendiniz seçin demek istiyor

Siz de yorumunuzu paylaşın: