KELLE PAÇA ÇORBASINA ACİL KULLANIM İZNİ İÇİN ARAŞTIRMA BAŞLATILDI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından beslenme ve fiziki aktivitenin Kovid aşısı olanlarda antikor seviyelerine etkisinin araştırıldığı çalışma bana “Türk’ ün aklı sonradan gelir” sözünü hatırlattı.

Doğrudur, sonradan gelir ama geldi mi de tam gelir, cuk diye oturur.

Aşılar, virüsü bağışıklık sistemine “tanıtmaya” yarar.

Virüste bulunan tüm proteinleri ihtiva eden inaktif aşılar (Sinovac gibi), virüsün sadece spike proteininin yapımını sağlayan mRNA (Biontech, Moderna gibi) aşılarına göre daha geniş kapsamlı bir tanıtım sağlar.

mRNA aşıları ise spike proteinine karşı bir cevap geliştirdiklerinden bu tanıtım bu proteindeki mutasyonların yeri ve derecesine göre zamanla etkisini kaybeder hatta hiçbir önemi kalmayabilir.

İnaktif aşılarda virüsün mutasyon göstermeyen proteinleri bulunduğu için bu ihtimal daha düşüktür. 

Bizi, koruyan bu aşıların bizzat kendisi değil, aşılar sayesinde bağışıklık sisteminin verdiği cevaplardır; lokal ve sistemik (antikorlar, hücreler) bağışıklık.

Bu cevabın tam olabilmesi için de aşıların kalitesi yanında her ne kadar bunları dile getirenler aşağılanıp karalandılarsa da beslenme, fiziki aktivite, uyku, güneşlenme, huzur ve sigara-alkol kullanmama gibi etkenler çok önemlidir.

İşlenmiş, karbonhidrat ağırlıklı gıdalarla beslenenler, yeteri kadar hareketli olmayanlar, uykuları az ve kalitesiz olanlar, güneş yüzü görmeyenler, stresi olanlar, sigara-alkol içenlerin bağışıklık cevapları da yeterli olmayacaktır.

Gelelim neticeye

BİR: Sağlıklı hayat tarzı, Kovid aşılarının etkinliğinin daha fazla olması için değil, tüm hastalıklardan korunmak ve sağlıklı yaşamak için  elzemdir.

İKİ: Geç de olsa en azından beslenme ve egzersizin önemini araştırma gayreti bile böyle bir dönemde takdire şayandır.

ÜÇ: Araştırmacılara, “şarlatan” damgası yiyebileceklerini, bunun için hazırlıklı olmaları gerektiğini hatırlatırım. 

DÖRT: Araştırmadan çıkacak “olumsuz” bir sonuç benim fikrimi değiştirmez. Çünkü akıl ve mantığa uygun olan şeyler, yanlışlanabilir bir bilim olan tıbbın araştırma sonuçlarından her zaman daha önde gelir.

BEŞ: Araştırmanın, “kelle paça çorbasına” acil kullanım iznine giden yolda ilk adım olması en büyük temennimdir.

NOT: Yoğun bakımda ilaç-serum değil damardan kelle paça verilsin demek istemiyorum elbette. Kelle paça tabii ki tek başına bir işe yaramaz, tabii ki ne KOVİD’ i önler ne de tedavi eder. Kelle-paça sağlıklı beslenmenin sembolüdür, bunun olmazsa olmaz yüzlerce yiyeceğinden sadece biridir. Kelle paça, büyük ölçüde işlenmiş gıdalardan müteşekkil modern beslenmeye açılan bir isyan bayrağıdır. Kelle paça, sağlıklı beslenmeye davetiyedir.

Alâkalı birkaç yazım:

KOVİD ÖLÜM ORANLARI TAMAMEN YOKSULLUK VE BESLENMEYLE İLGİLİ https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/07/21/yazilar/tip-yazilari/beslenme/kovid-olum-oranlari-tamamen-yoksulluk-ve-beslenmeyle-ilgili/

KOVİD’ İ ÖNLEMENİN YOLU GIDA TAKVİYELERİNDEN DEĞİL ADAM GİBİ BESLENMEDEN GEÇER https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/01/30/yazilar/tip-yazilari/besin-destekleri/kovid-i-onlemenin-yolu-gida-takviyelerinden-degil-adam-gibi-beslenmeden-gecer/

BİLİM DÜNYASI KOVİD’ DE DE BESLENMENİN ÖNEMİNİ ANLAMAYA BAŞLADI https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/07/14/yazilar/tip-yazilari/beslenme/bilim-dunyasi-kovid-de-de-beslenmenin-onemini-anlamaya-basladi/

KOVİD VE OBEZİTE PANDEMİLERİ İLE MÜCADELENİN ORTAK YOLU https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/06/29/yazilar/tip-yazilari/beslenme/kovid-ve-obezite-pandemileriyle-mucadelenin-ortak-yolu/

SPOR KOVİD’ E YAKALANMAYI DA AĞIR TABLO VE ÖLÜMLERİ DE ÖNLÜYOR https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/07/25/yazilar/tip-yazilari/spor-ve-egzersiz/spor-kovid-e-yakalanmayi-da-agir-tablo-ve-olumleri-de-onluyor/

HAREKETSİZLİK, AĞIR KOVİD VE ÖLÜMLER İÇİN KRONİK HASTALIKLARDAN DAHA BÜYÜK BİR RİSK FAKTÖRÜDÜR https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/04/18/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/hareketsizlik-agir-kovid-ve-olumler-icin-kronik-hastaliklardan-daha-buyuk-bir-risk-faktorudur/

CLEVELAND DA KELLE PAÇA YİYİN DEMEYE GETİRİYOR https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/07/02/yazilar/tip-yazilari/beslenme/cleveland-da-kelle-paca-yiyin-demeye-getiriyor/

FAVİPİRAVİR İLACI TEDAVİDE ETKİSİZ, KARACİĞERİ YORUYOR! https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/08/10/etibba-diyor-ki/favipiravir-ilaci-tedavide-etkisiz-karacigeri-yoruyor/

Şifalı Kelle Paça Çorbası Tarifi | Yemek Tarifleri 24

***

Hürriyet’ in haberi:

Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde ‘Covid-19 aşılı bireylerin antikor düzey ölçüm araştırması’ başlatıldı. Buna göre, koronavirüs aşısı yaptıran 18-65 yaş aralığındaki kişilerin vücutlarındaki antikor düzeyleri ve çeşidi, kan ve trombosit örneği alınarak ölçüm cihazında analizleri yapılıyor. Katılımcıların boy, kilo ve vücut kitle endeksi ölçümleri de yapılarak, vücutta antikor oluşumunda etkisi inceleniyor. Bağışıklığın oluşmasında aşıdan sonra beslenme durumu ve fiziksel aktivitenin etkileri de araştırılıyor. Testler, ücretsiz yapılıyor.

“Antikor miktarıyla diğer kriterler kıyaslanacak”

Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran, “Aşı olunca, hele bunun ilk dozu, ikinci dozu çeşitleri var, bunları aldıktan sonra koronavirüse karşı bağışıklığımız güçleniyor mu? Hangi bağışıklık sistemi üzerinden biz kendimizi savunabilir hale geliyoruz? Beslenme durumu, yaşımız, cinsiyetimiz, fiziksel aktivitemiz etkili oluyor mu? Buradaki amaç, bağışıklığın oluşmasında aşıdan sonra beslenme durumu ve fiziksel aktivitenin bağışıklık üzerine olumlu ya da olumsuz etkileri nelerdir, bunu gözlemlemek.

“Ölçüm cihazımız antikorların çeşitlerini de ortaya koyuyor. Elektronik donanımlı diğer araç vasıtasıyla vücut kitlesinin ne kadarı yağ, ne kadarı kas kitlesine ait olduğu elde ediliyor. Antikorların miktarıyla diğer kriterleri kıyaslamak mümkün olabilecek. Araştırmanın daha geniş boyutlu uygulanması ve topluma yararlı olabilmesi için katılanların sayısının artmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

Çalışmamız topluma açık ve ücret talep etmiyoruz

Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi proje yürütücüsü Dr. Fatih Cesur da, “Çalışmamızda öğrencilerimiz ve araştırma görevlilerimiz bulunmaktadır. Birinci ve ikinci doz aşı olanları 4 hafta sonra takip ediyor ve cihazımızla antikor ölçümü yapıyoruz. Antikor düzeylerini beslenme ve fiziksel aktivite düzeyleriyle kıyaslama yapacağız. Fiziksel aktivite antikor düzeylerini ne kadar yükseltebilir, kişi düzenli ve sağlıklı mı besleniyor, onun analizini yapacağız. Her aşının insan vücuduna nasıl etki göstereceğini ve düzeylerini, koruyuculuğunu bilemeyiz. Buna göre kendi önlemlerini alıp takip etmelerini isteriz. Çalışmamız, topluma açık olduğu, ücret talep etmediğimiz ve 15 dakikalık bir süreç olduğu için vatandaşlarımızın gelmelerini talep ediyoruz” dedi.

“İstediğim düzeyde antikor oluşmadı”

Araştırmaya katılarak antikor testi yaptıran Avrasya Üniversitesi öğretim üyesi Gönül Uraloğlu, “Daha önce Covid-19 geçirmiştim ve bir süre sonra aslında antikor oluşuyor. Aşılardan önce ölçtürdüm ama istediğim düzeyde antikor oluşmadığı görüldü. Beni korumadığını öğrenince hemen gidip aşımı yaptırdım. Aşıdan sonra da tekrar antikorumu ölçtüreceğim. Biraz rahat olacağım ama mutasyonlara karşı yine de tedbirli olup maskemi çıkarmayacağım. Kendi özel alanımda daha rahat etmem için antikorumu bilmek beni rahatlatacak” ifadesini kullandı.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/trabzonda-koronavirus-asisi-olanlarda-antikor-duzeyi-arastiriliyor-41881184

***

EK 3 (31.10.2021): CLEVELAND “Cleveland’ ın gribe karşı beslenme tavsiyelerinin ilk sırasında “kemik suyu” yani “kelle paça çorbası var”. Sizi şarlatanlar siziiii…. ,

Broth

Broth is rich in nutrients and antioxidants, and it helps prevent dehydration. It’s also warm and cozy, helping to soothe your sore throat and clear up that stuffy nose.  

If you happen to be reading this before the flu hits, consider making your own broth — whether you go with a vegetarian version or electrolyte-rich bone broth — to keep in the freezer just in case. And although homemade is healthiest, you can also get it from the grocery store or order it from a local restaurant if you’re feeling too crummy to cook.

Kaynak: https://health.clevelandclinic.org/what-to-eat-when-you-have-the-flu/

***

EK 4 (4.11.2021): ESİN ŞENOL
İşe yaramadığı güçlü kanıtlarla kanıtlanmış FAVİPRAVİR almayın
Gereksiz yere Aspirin yutmayın
Durduk yere Akciğer tomografisi çektirmeyin Bir insan ömrü boyunca aynı bölgeye 10 defadan fazla BT çektirmemeli İstirahat edin, bol sıvı alın, sıcak çay çorba için

Kaynak: https://twitter.com/esenol/status/1455842761001799681?s=20

***

EK 5 (14.3.2022): Kelle paça çorbası için ben ne diyorum onlar bunu nasıl sulandırıyorlar. İbreti alem için, seyredin.

Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1503016962158477315?s=20&t=_BXotHVD0h-vEljXjIfkNQ

***

EK 6 (20.4.2023): “Bulaşıcı hastalıklarla savaşmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız var ve besin değeri yüksek, işlenmiş gıda ve kırmızı et oranı düşük dengeli bir beslenme, bağışıklık sisteminizi en iyi durumda tutmanıza yardımcı olabilir.”

Sehven kırmızı et oranı düşük yazmış olmalılar. Yakında kelle paça çorbası da diyecekler.

***

EK 7 (27.12.2023): Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral ile bizi nakavt edip yatağa düşüren hastalıklardan korunmak için bağışıklığımızı nasıl güçlendirmemiz gerektiğini konuştum. Prof. Dr. Göral, hastayken kendisine uyguladığı, sır reçetesini de benimle paylaştı.

İŞTE O REÇETE
Prof. Dr. Göral “Kelle paça çorbasının faydalı olduğuna ait çok yaygın bir görüş vardır. Kemik suyu çorbası daha da çok faydalıdır. Pandemi döneminde, Kovid-19’a yakalanan meslektaşlarım bile, kelle paça ve kemik suyu çorbasına inandığından, her sabah kemik suyu çorbası içerek bu hastalığı atlattığını söylemişti. Aynı şekilde ben de üst solunum yolu hastalıklarına yakalandığımda bu reçeteyi uyguluyorum” dedi.

KANSERE KARŞI DA ŞİFA
Prof. Dr. Göral, kelle paça çorbasının faydalarını şöyle anlattı: “Sadece üst solunum yolu hastalıklarında değil kanser hastaları için gerekli olan kollajen maddesini içerisinde bulundurmasından dolayı kelle paça çorbası kanser tedavisinde de oldukça faydalı. Kalsiyum, magnezyum, fosfor eksikliğinden kaynaklı sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kansızlıkta oldukça faydalıdır. Omega 3 bakımından da çok zengindir. İçerisindeki D vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.” “Soframızdan neyi eksik etmeyelim?” sorusuna ise Prof. Dr. Göral, şu yanıtı verdi: “Turşuyu, özellikle lahana turşusunu sık tüketmeliyiz. Turunçgiller, bol sebze, et, yoğurt ve yumurta sofranızdan eksik olmamalıdır. Probiotikler veya kefir de çok faydalıdır. Fast food, asitli içecekler ve hazır gıdalardan uzak duralım.” Prof. Dr. Vedat Göral, bol miktarda sıvı tüketilmesi gerektiğini de belirterek “Bol sıvı alın, dinlenin, burnunuzu tuzlu serumla yıkayın” dedi.

ŞİFA VEREN ÇORBA TARİFLERİ
Kemik suyu çorbası ve kelle paça çorbasının faydalarının saymakla bitmediğini söyleyen Prof. Dr. Göral, şifa veren çorbaların tariflerini de verdi:

KEMİK SUYU ÇORBASI
Kemikleri 6 bardak suyla yaklaşık yarım saat kadar haşlayalım. Daha sonra suyun içinde hiçbir kemik kalıntısı kalmayacak şekilde süzelim. Suyu bir iki taşım daha kaynamaya bırakırken, yumurta ve unu çırpma teli yardımıyla pürüzsüz oluncaya dek karıştıralım. Kaynayan kemik suyunu, tencereye sürekli karıştırarak ekleyelim. Tuzunu ve ezilmiş sarımsağı da ekleyip, altını kısalım ve 15 dakika daha kaynatalım. Tereyağında toz biberi hafif yakıp çorbanın üzerine dökelim.

KELLE PAÇA ÇORBASI
UNU tereyağında kavurarak çorbanın yapımına başlıyoruz. Çırpma teli yardımıyla suyunu azar azar ilave edip kaynamaya bırakıyoruz. Bir kasenin içinde yumurta sarısı, limon suyu ve yoğurdu çırpıyoruz. Kaynayan sudan da bir kepçe ilave edip tencereye azar azar ve çırparak döküyoruz. Haşlanıp ayıklanmış kelle etini ve ezilmiş sarımsağı ilave edip bir iki taşım kaynatıyoruz. Son olarak çok az tuz ilave ediyoruz.

VÜCUDUNUZU GÜÇLENDİRMEK İÇİN
Hastasınız ve yatıyorsunuz, canınız hiçbir şey yemek istemiyor. İşte tam bu durumda vücudunuzu güçlendirmek için uygulanacağınız reçeteyi ise Prof. Dr. Göral, şöyle açıkladı:
 Peynir, tam yağlı süte ve sütlü içeceklere eklenen yağsız süt tozu, tereyağı, krema, reçel, bal, öğütülmüş badem veya fıstık, fındık ezmesi tüketilmeli.
 C vitamini zengini limon, portakal, greyfurt, mandalina ve kivi gibi bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler tüketilmeli.
 Doymuş yağ oranı yüksek bir diyet, virüsün hücrelere ana giriş noktası olan anjiyotensin dönüştürücü enzimi artırır. Araştırmalar, Akdeniz tipi beslenmenin doymuş yağ oranı düşüktür. Bitkisel besinlerden elde edilen besin maddeleri ise yüksektir. Vücuda daha fazla antioksidan sağlar. Antioksidanlar, virüslerle savaşmaya ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.
 Bitkilerin ürettiği faydalı bileşikler olan lif, temel vitamin ve mineraller ile fito-kimyasalları sağlayabilir. Örneğin; sebzeler ve meyveler, fındık ve tohumlar, zeytin ve zeytinyağı, baklagiller, fasulye ve mercimek gibi.
 Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için, bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bunlar arasında C vitamini, D vitamini ve çinko bulunur.
 Bitkisel takviyeler, probiyotikler ve diğer besin takviyesi bileşenleri de bağışıklığı güçlendirir.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2023/12/27/profesorlerin-bile-ilaci-kelle-paca-ve-kemik-suyu-corba

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Alişan Yıldıran dedi ki:

    İntegratif tıbbı yeni duyan ünlü doktorlar da var 🙂

    https://odatv4.com/guncel/ve-osman-muftuoglu-devrimci-oldu-kara-kutu-cizgisine-geldi-209207

Siz de yorumunuzu paylaşın: