YAŞLANMAYA KARŞI EN ETKİLİ BESİN BULUNDU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Pennsylvania Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ergothioneine ve glutathione bulunan mantarların yaşlanmaya karşı en faydalı besinler olduğu ortaya çıktı.

Kuvvetli antioksidan olan her iki madde de serbest oksijen radikallerini ortadan kaldırarak etkili oluyor.

Araştırmada test edilen 13 mantar türü içinde lezzeti de mükemmel olan “porcini” mantarlarının en yüksek antioksidan aktiviteye sahip oldukları belirlendi.

Uzmanlar, diyetleri antioksidan bakımından zengin olan İtalya ve Fransa’ da Alzheimer ve Parkinson, kanser, damar sertliği gibi yaşlanmayla ilgili hastalıkların diyetleri antioksidan fakiri olan USA’ ya göre çok daha az görüldüğünü vurguluyorlar.

Gıdaların enerjiye çevrilmeleri sırasında serbest oksijen radikalleri oluşuyor ama vücudun kendi antioksidan sistemi sayesinde bunlar bertaraf ediliyorlar.

Oksijen radikalleri bir elektronla birleşmediklerinde hücrelere, proteinlere ve hatta DNA’ ya da zarar veriyorlar.

Uzmanlara göre yaşlanmaya karşı günde beş baş mantar yemek yeterli oluyor ve bunlar sıcağa dayanıklı olduklarından pişirilmeleri etkilerinde bir azalmaya yol açmıyor.

Gelelim neticeye

BİR: Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrını Çin’ de Maçin’ de yetişen sihirli ot, çöp, sap, saman, püskülde ve bunlardan üretilen besin desteklerinde arayan “şaşkınlara” duyurulur.

İKİ: Mantar yiyin ama mantar haplarından aman uzak durun! Vitamin ve antioksidanların fazlasının zararlı olduğunu da sakın unutmayın.

Kaynak: http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S030881461730691X

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. ayşe dedi ki:

  Hocam, meyve ve sebzelerin benzedikleri organa iyi geldiğini duymuştum. Mesela ceviz beyine benziyor ve beyine çok iyi geliyor. ben de mantarın baş kısmını buraya adını yazamayacağımız bir organa benzettim. Mantar acaba bu organa da iyi gelir mi? Evet derseniz kocama her gün yedirmeyi düşünüyorum.

 2. buse dedi ki:

  bu normal yediğimiz mantarlardan mı yoksa pahalı bir mantar mı

 3. y.t. dedi ki:

  Ayşe hanım bence siz beyefendiye mevlüt okutun lokum dağıtın siz de şansınıza küsün.

 4. Hüsnü dedi ki:

  Ayşe hanım, siz kocanıza bence hıyar yedirin. İşiniz daha da kolaylaşır

Siz de yorumunuzu paylaşın: