ÖLÜME SEBEP OLAN İNTERNETTEN İLAÇ SATIŞINA ARTIK DUR DENMELİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Senelerdir söylediklerimi, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan’ dan da duymak beni çok mutlu etti:

BİR: “Adı masumca ‘takviye edici gıdalar’ olan, bir sürü yönetmelik, genelge gibi yasal yöntemler kullanılarak satışa sürülen bu ürünlerin izin belgeleri Sağlık Bakanlığı’ndan alınmak zorundadır.”

İKİ: Yasalarda; ismi ‘takviye edici gıda’, halk arasında ise ‘bitkisel ilaç’ olan bu ürünler kontrolsüz, denetimsiz bir şekilde internetten ve amaçları sadece para kazanmak olanlar tarafından pazarlanıyor.

ÜÇ: “İsimleri sebze, meyve veya bir takım egzotik bitkilerle özdeşleştirilerek, sanki yepyeni bir buluşmuş gibi, son derece doğal, zararsız olarak tanıtılan bu ürünlerle vatandaşlarımız, özellikle gençlerimiz kandırılmaktadır.

Gelelim neticeye

Bunların sahte olmaması masum olmadıkları anlamına gelmez. 

Bitkisel destekler para tuzağıdır, beş kuruşluk otu beş yüz kuruşa satma sanatıdır.

Ne acıdır ki kendileri de bu tür ürünleri pazarlayan ve bunlara Sağlık Bakanlığı’ nın ruhsat vermesine karşı çıkan uyanık doktorlarımız da vardır.

Bir ürüne ilaç şekli verilmiş ise, yani tablet, kapsül, şurup, damla, ampul vs. şeklinde ise bunlar artık ilaçtır, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalı ve mutlaka eczanelerde satılmalıdır.

Bir taraftan ilaçlara karşı çıkıp “big farmaya” lanetler yağdırıp sonra da adam gibi beslenmeyle alınabilecek vitamin, mineral, yağ asitleri, antioksidan gibi maddeleri “sağlıklı olma, hastalıklardan korunma vaadi” ile ilaç olarak yazan veya bunları pazarlayan doktorlara da yazıklar olsun.

***

Habertürk’ ün haberi:

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, internetten satılarak DSO rakamlarına göre yarısının sahte olduğu ve ölüm saçtığını belirttiği bitkisel ilaçlar konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Saydan, Adana’da internetten aldığı zayıflama ilacı ile yaşanan ölüm olayına dikkat çekerek, “İnternetten satın alarak bilinçsiz ilaç kullanmayın” çağrısında bulundu. 

EĞİTİMLİ KİŞİLERİN RAĞBET ETMESİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ

DHA’nın haberine göre; Nurten Saydan, bir süre önce Çukurova Üniversitesi’nde tekniker olarak çalışan Mustafa Yiğit’in internetten Çin malı zayıflama hapı alması sonucu kalp çarpıntısı ve yüksek ateş şikayetiyle geldiği hastanede yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Saydan, internetten satılan ürünlerin DSÖ rakamlarına göre yarısının sahte olduğunu bütün kamuoyunun bilmesine rağmen, özellikle eğitimli kişilerin bu ilaçlara rağbet etmesinin düşündürücü olduğuna vurgu yaptı.

Saydan, “İnternet üzerinden satılan ürünler hakkında vatandaşları ve sağlık otoritelerini uyarmaktan artık yorulduk, uyarmanın yetersiz olduğu artık görülmeli” diyerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İnternetten ehil olmayan kişilerce satılan bitkisel ilaçlar insanların sağlığını riske etmekte. Bir ürüne ilaç şekli verilmiş ise, yani tablet, kapsül, şurup, damla, ampul vs. şeklinde ise bunlar ilaçtır. Ürün artık ilaç olmuştur. Adı masumca ‘takviye edici gıdalar’ olan, bir sürü yönetmelik, genelge gibi yasal yöntemler kullanılarak satışa sürülen bu ürünlerin izin belgeleri Sağlık Bakanlığı’ndan alınmak zorundadır” dedi.

Yasalarda; ismi ‘takviye edici gıda’, halk arasında ise ‘bitkisel ilaç’ olan bu ürünlerin kontrolsüz ,denetimsiz bir şekilde internetten ve amaçları sadece para kazanmak olanlar tarafından pazarlandığını kaydeden TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZ KANDIRILMAKTADIR’

“İsimleri sebze, meyve veya bir takım egzotik bitkilerle özdeşleştirilerek, sanki yepyeni bir buluşmuş gibi, son derece doğal, zararsız olarak tanıtılan bu ürünlerle vatandaşlarımız, özellikle gençlerimiz kandırılmaktadır. Gençlerimiz rahatlıkla internete girerek ve bu ürünleri alabiliyor. Sonrası malum. Sonuç basında gencecik bir canın kurtarılamadığı, hayatını kaybettiği haberi. Bunlar çok acı ama maalesef gerçek. Özellikle de eğitimli kişilerin bu ürünlere rağbet etmesi düşündürücü bir durum.”

İNTERNETTEN SATILAN ÜRÜNLERİN YARISI SAHTE

İnternetten satılan ürünlerin yarısının sahte olduğunu iddia eden Nurten Saydan, “Lütfen artık buna ‘dur’ diyelim. İster bitkisel, ister kimyasal olsun, ilaç internetten satın alınacak bir ürün değildir. DSÖ rakamlarına göre internet ve benzeri ortamlarda satılan bu ürünlerin yüzde 50’sinin sahte olduğunu hepimiz biliyoruz. O zaman neden bu ilaçlara para verelim, neden kullanıp canımızdan olalım?. Sahte olanların içine ne konulduğu dahi tespit edilemiyor. Bu ülkenin tek bir sağlık otoritesi vardır, o da Sağlık Bakanlığı’dır. TEİS olarak Sağlık Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Bu ürünlerin izni, ruhsatı, kontrolü artık tamamen Sağlık Bakanlığı’na geçmelidir” dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/1606020-olume-neden-olan-internetten-ilac-satisina-artik-dur-denmeli

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. sinan dedi ki:

    Tebrik ediyorum sizi. İlgililer de sizin kadar duyarlı olsalar bu sorun çözülür. Yoksa daha çok ölen kalan olur

  2. Duygu Yildiz dedi ki:

    Kyani ürünleri nasıl ? Bu ürün ler de aynı şekilde aldat maca mı ?..kull anılması tavsiye edi lir mi?…

Siz de yorumunuzu paylaşın: