GRİP VİRÜSÜ TIP DÜNYASINI ZORLUYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Doktorların bugünlerde tavsiye ettikleri grip aşıları bilimsel bakımdan koruyucu olması mümkün olmayan  tamamen ticari aşılardır.

Oysa grip virüslerine karşı hem ömür boyu bağışıklık sağlayacak hem de virüste çok ciddi mutasyonlar olsa bile gene de koruyucu olacak bir aşının hazırlanması mümkündür ama Dr. Fauci gibi “Etkisi az olsa da bu aşıyı yaptırın” diyen zihniyet buna engeldir.

Kalkmış bir de grip aşılarının yüzde 60 etkili olduğunu söylüyor.

Bu rakam olsa olsa gripten zarar görme ihtimali çok düşük olan genç ve sağlıklı insanlar için geçerlidir.

Grip sezonunu yeni geçiren Avustralya’ da grip aşısının ağır hastalık tablosuna yol açan H3N2 türüne karşı koruyuculuğunun ancak yüzde 10 (inansak mı?) olduğundan dem bile vurmuyor, ayıptır!

Gripten en büyük zararı gören yaşlılar ve altta yatan hastalığı olanlarda aşının koruyuculuğu neredeyse yok gibidir.

Grip aşılarından her sene milyarlarca doları cebe indiren aşı şirketleri enayi mi ki gribi bitiren böyle bir aşı geliştirsin.

Endüstrinin ürettiği bugünkü aşılar eczanelerde olduğu gibi kalmalıdır ki adamların aklı başlarına gelsin, daha iyi aşı geliştirmek için gayrete gelsinler.

***

 

2018 yılına artık sayılı günler kaldı. 2018’de, tarihte yaşanan en ölümcül grip salgınının 100’üncü yılı anılacak. 1918’deki grip salgını, Birinci Dünya Savaşı’ndan daha fazla ölüme yol açmıştı. 100 yılda, tıp alanında büyük ilerleme kaydedildi, birçok hastalık kontrol altına alındı. Ancak günümüzde hala tam olarak anlaşılamayan grip hastalığı, tüm dünyada halk sağlığını tehdide devam ediyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre; bilim insanları, her yıl bir sonraki yıl ortaya çıkma ihtimali yüksek olan virüslere karşı grip aşısı geliştiriyor. Bazen tahminleri doğru çıksa da, uzmanların yanıldıkları da oluyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden Dr. Antony Fauci, “Tahminlerin iyi yapıldığı bir yılda bile, grip aşısı yüzde 60 civarında etkili oluyor. Yine de grip aşısı yaptırmak, yaptırmamaktan çok daha iyi. Ama daha iyi bir aşı geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

Birkaç yıl önce, grip aşısının etkisi yüzde 10 civarındaydı. Kızamık veya sarı humma gibi diğer aşılarsa, neredeyse tamamen etkili. Çocuk felci aşısı olanların yüzde 90’ı, hastalıktan korunuyor. Grip aşısını geliştirenler de memnun değil.

Dr. David Vaughn, “Önlemeye çalıştığımız hastalık, çok yaygın. Her yıl, nüfusun yüzde 20’si grip oluyor” dedi.

“EVRENSEL AŞI GELİŞTİRİLİNCEYE DEK MEVCUT GRİP AŞISI YAPTIRILMALI”

Zatürre gibi gribin yol açtığı komplikasyonlara karşı daha etkili tedaviler artık mevcut. Ancak doktorlar, 1918’de 50 milyon kişinin ölümüne yol açan salgına benzer bir durum karşısında hala savunmasız olduğumuz görüşünde. Peki, geçen 100 yılda tıp alanında yaşanan ilerlemelere rağmen, aynı şey tekrarlanabilir mi?

Dr. Fauci, “2009’da, çok fazla ölüme yol açmadığı için fazla ciddiye alınmayan H1N1 ‘domuz gribi’ salgınını yaşadık. Ama bu kesinlikle bir salgındı çünkü dünya çapına yayılan yeni bir bir virüs sözkonusuydu,” diyor.

Grip virüsünün, her yıl aynı kalan bir kısmı var. Araştırmacılar, bu kısmı hedef alan evrensel bir aşı geliştirmeye çalışıyor.

Dr. Vaughn, “Grip ölümlerinin çoğu, aşılamanın çok az yapıldığı gelişmekte olan ülkelerde görülüyor” şeklinde konuştu. 

Doktorlar, evrensel bir aşı geliştirilinceye kadar, mevcut grip aşısını yaptırmanın hayat kurtaracağını hatırlatıyor. Uzmanlara göre, aşı olmak virüsün yayılmasını önlemenin yanısıra, 1918’deki gibi ölümcül bir salgın riskini de azaltıyor.

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/grip-virusu-tip-dunyasin-zorluyor/4163417.html

Siz de yorumunuzu paylaşın: