BİR DELİ DANA HASTALIĞI EKSİKTİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Kanada'nın New Brunswick eyaleti, bugüne kadar 43 sâkinini etkileyen füsunkâr bir nörolojik hastalıktan mustarip bir grup kadın ve erkek hasta ile boğuşuyor (1).

Bu kişilerde Creutzfeldt-Jakob hastalığı (CJD) gibi prion hastalıklarının ve deli dana hastalığı olarak da bilinen sığır spongiform ensefalopatisine benzer ilerleyici nörolojik belirtiler görüldü ve bunların beşi hayatını kaybetti.

Hastalarda davranış değişiklikleri, uyku bozuklukları, açıklanamayan ağrı, görsel halüsinasyonlar, koordinasyon sorunları, saç dökülmesi, istemsiz kas seğirmesi, formikasyon (deri altında gezinen küçük böcekler gibi hissettiren bir his), ataksi ve beyin atrofisi görülüyor.

Belirtiler tipik olarak 18 ila 36 aylı bir zaman diliminde gelişiyor, her yaştan yetişkinde görülebiliyor, hem çok genç hastalar hem de yaşlı hastalar var.

Testlerde prion hastalığı dışlandığı için bu tablonun hastalığın bir varyantı veya yeni bir hastalık olabileceği düşünülüyor.

Eldeki veriler bazı vakaların kümelenmesinden gıda, su, hava, profesyonel faaliyetler veya boş zaman etkinlikleri yoluyla elde edilen bir tür çevresel maruziyet ihtimaline işaret ediyor.

Gelelim neticeye

Şimdilik esrarını koruyan ve kesin bir teşhis konulamayan bu vakaların arkasından bakalım ne çıkacak?

NOT: Bu vesile ile dünyaca ünlü meme kanseri onkoloğu J. Baselga' nın 21.3.2021' de Creutzfeldt–Jakob hastalığı (deli dana hastalığı) komplikasyolarından dolayı vefat ettiğini de hatırlatırım (2).

Creutzfeldt-Jakob Hastalığı ve Deli Dana Hastalığı Nedir? - Sağlık Ocağım  .NET

Kaynaklar:

1. https://www.medscape.com/viewarticle/948101?src=soc_tw_210327_mscpedt_news_mdscp_creutzfeldtjakob&faf=1

2. https://ahmetrasimkucukusta.com/2018/10/14/yazilar/elestirel-yazilar/ilac-endustrisi/tibbin-karanlik-yuzu/

Siz de yorumunuzu paylaşın: