PCR TESTLERİ ÖLÜ VİRÜSLERİ TESPİT EDEREK HATALI POZİTİF SONUÇLAR VEREBİLİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

BBC' de yer alan "Koronavirüs testleri ölü virüsleri tespit ederek hatalı pozitif sonuçlar verebilir" başlıklı haberde benim sizlere daha önce duyurduğum New York Times' daki "Koronavirüs testi pozitif olanların yüzde 90 kadarının başkalarına virüs yayma ihtimali çok düşük" başlıklı makalede de olduğu gibi PCR testlerinin çok hassas olmasından dolayı eski enfeksiyonlardan kalan ölü virüsleri de tespit ederek, hatalı pozitif sonuçlar çıkarabileceği ileri sürülüyor (1).

KOVİD' in sanıldığından daha az olabileceğini, testleri pozitif olan herkesin virüs yaymayacağını ortaya koyan, bugüne kadar hiç de alışık olmadığımız türden çok mühim bilgiler...

Harvard, Columbia, Oxford gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden bilim adamlarının dünyanın en önemli iki haber kaynağında yer alan açıklamaları üzerinde ciddiyetle durulması ve tartışılması gerekir.

Bunu biz desek “komplocu” oluyoruz

Bilim dünyamızdan bir ses çıkmadı ama Sabah yazarı Haşmet Babaoğlu BBC' deki haber üzerine şunları yazmış (2):

"Bunu biz desek, "komplocu" oluyoruz... haber yapsak, safsataya önem veriyor sayılıyoruz... ama işte hakikatin mızrağı çuvala sığmıyor..."

Dediği doğru. Bizde korona hakkında "genel kabulün dışında" haberler ya görmezden geliniyor ya da değersizleştirilmeye çalışılıyor.

Bu tür haberleri yapan, bilgi veren, görüş paylaşanlar anında saldırıya uğruyor, linç ediliyor.

Bilginin bilimsel temelini ortaya koymak, araştırmanın kaynağını vermek veya dünya medyasında çıkan bir haberi kaynak göstermek bile yetmiyor.

Buna karşılık "korkutucu" haber ve paylaşımlar ise mantıksız veya bilimsel dayanağı olmasa bile hiç mesele olmuyor, hatta o nispette de makbul addediliyor, alkışlanıyor.

Korkutuculuk katsayısının yükselmesi haber veya paylaşımın ve adı geçen kişinin itibarını artırıyor.

Bu iki haber ne demek istiyor?

Her iki haberde de ana fikir olarak PCR testlerinin hassasiyetlerinin çok yüksek olması sebebiyle pozitif neticelerin ölü virüslere ait genetik materyalle alâkalı olabileceği, her testi pozitif olanın bulaştırıcı özelliği olmayabileceği ve vaka sayısının bildirilenden az olabileceği ortaya konuyor.

Bunlar bence üzerinde konuşulması gereken çok değerli bilgiler ama şunları da unutmamak kaydıyla:

BİR: Bu testlerin yeteri kadar hassas olmaması, örneğin uygun teknikle alınmaması, doğru muhafaza edilmemesi, dikkatli çalışılmaması... ve virüs yayan birçok kişinin atlanması da mümkündür.

İKİ: Herhangi bir belirti göstermediği için toplumda serbestçe gezen ve etraflarına virüs saçanlar da vardır.

ÜÇ: Bunlara göre gerçek vaka sayısı bildirilenin en azından birkaç -bazılarına göre 10 katı- katı olmalıdır.

Tartışma olmadan bilim olmaz

Ne yazık ki kendilerini bilim adamı olarak adlandıran ama hiçbir bilimsel tartışmaya girmeyen, bilimsel tartışmalardan kaçan, "dediğim dedikçi" bir grup var.

Oysa tıp bilgilerinin "raf ömürleri" olduğu, bugün tartışılmaz doğru olarak kabul edilen birçok bilginin yarın çöpe atıldığı halkın bile malûmudur ama bu hakikati görmezden gelirler.

Onlara göre tıpta "tabu" mevzular vardır ve bunların bırakın tartışılmasını adlarının bile ağza alınmasını istemezler.

Gerekçeleri de çoğu zaman halkın bu tür tartışmalardan "olumsuz" etkilenmesi, "halk sağlığının tehlikeye atılması" gibi ulvi nitelik taşır.

Elbette maksatlı olarak halkın kafasını karıştırmak isteyen, bundan menfaat bekleyen ve sağlayanlar da vardır ama her genel kabul dışı fikir beyan edeni bu tarzda suçlamak da yakışık almaz.

Kendilerine "doğru bildiklerini" söylediklerine, "samimi" olduklarına inandıkları bilim adamlarının yarın bunun tam zıddını  dile getirdiklerinde halkın onlara karşı güvenlerinde hiçbir sarsılma olmaz.

Bu haber tedbirlere karşı rehavet yaratmaz

Böyle bir açıklamanın koronavirüslere karşı alınan tedbirlerde bir gevşeme, rehavet yaratabileceğini iddia edenler çıkabilir ama ben genel olarak tam ve doğru bilgilendirilen, sağlık otoritelerine güvenen bir toplumda bunu mümkün görmüyorum.

Tedbirleri hiçbir zaman ciddiye almayan ve hiçbir kaide tanımayan belli bir kesim her zaman her yerde bulunur ve bunların zaten bilimle ilimle alakaları olmadığı gibi New York Times veya BBC' yi takip edecek halleri de yoktur.

Tedbir alınmasını gevşeten sebepler içinde halka güvenilmemesini, üstten bakılmasını; samimiyetsiz ifade ve davranışları daha mühim bulurum.

Oxford' lu profesörün aykırı (!) çıkışları

Oxford Üniversitesi'nde Kanıta Dayalı Tıp Profesörü ve BMJ editörlerinden Carl Heneghan' ın daha önceki şu sözlerini de bu vesile ile hatırlatırım:

BİR: "Tecrit hepimizi ve torunlarımızı iflasa sürüklüyor ve cinin şişesinden çıktığı bu noktada virüsün yayılmasını durdurmak veya yavaşlatmak artık mümkün değildir. Özet olarak: Ekonomik erime zaten aramızda olanı durdurmak veya geciktirmek için ödemeye değer bir bedel midir?” (3).

İKİ:Koronavirüsün düşünüldüğü kadar ölümcül değildir ve ülkenin normale dönmesini engelleyen halk korkusu temelsizdir. Hükumet buna müdahale etmeli ve nüfusu proaktif olarak rahatlatmalıdır" (4).

Gelelim neticeye

BİR: Halkın her zaman tam ve doğru bilgilendirilmesi gerektiğini savunurum. Bir olayın abartılması da küçümsenmesi de halkın itimadını sarsar çünkü hakikatler elbette günün birinde ortaya çıkacaktır.

İKİ: Halkın ferasetine itimadım tamdır. Doğru ve tam bilgilendirilen insanlar söylentilerden etkilenmeyecekleri gibi yalancı çoban durumuna düşenlere doğru söylediklerinde de inanan olmayacaktır.

ÜÇ: Halkın güveninin kazanmanın, tedbirlere uymalarını sağlamanın yolu "korkutma" değildir, "doğru bilgilendirmedir". Unutmayalım ki "Ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğiniz de önemlidir."  

Kaynaklar:

1. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/08/30/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/koronavirus-testi-pozitif-olanlarin-yuzde-90-kadarinin-baskalarina-virus-yayma-ihtimali-cok-dusuk/

2. https://twitter.com/HasmetBABA/status/1302307032670916608?s=20

3. https://www.bmj.com/content/369/bmj.m1375

4.  https://www.express.co.uk/news/uk/1326293/coronavirus-death-rate-UK-fatality-rate

***

BBC' nin haberi:

Yapılan bir araştırma, koronavirüs teşhisinde kullanılan PCR testlerinin çok hassas olmasından dolayı eski enfeksiyonlardan kalan ölü virüsleri de tespit ederek, hatalı pozitif sonuçlar çıkarabildiğini öne sürdü.

Bu da test sonucu pozitif çıksa bile bir kişide tespit edilen virüsün bulaşıcı nitelikte olmayabileceği anlamına geliyor.

Bilim insanları, bu durumun yanlış teşhislere yol açarak, pandeminin mevcut durumunun sanılandan daha ciddi ve büyük gösterme riski taşıdığı uyarısı yaptı.

Bununla birlikte bazı uzmanlar, pozitif vakaları gözden kaçırma riski düşük olan güvenilir bir testin nasıl geliştirilebileceğinin ise bilinmediğini söylüyor.

Testlerle ilgili araştırmayı yapan bilim insanlarından Prof. Dr. Carl Heneghan, bu testlerin virüsün varlığının tespit edilmesine dayalı "pozitif/negatif" sonuç vermek yerine, virüs miktarının belli bir düzeyin altında olması halinde pozitif çıkmayacak şekilde düzenlenmesini öneriyor.

Heneghan, artık etkisini kaybetmiş ölü virüslerin izlerinin testlerde tespit edilmesinin, dünya genelinde vakaların artmasına karşın hastaneye kaldırılan hastaların sayısının yatay seyir izlemesinin nedenleri arasında olabileceğini söylüyor.

Oxford Üniversitesi Kanıta Dayalı Tıp Merkezi, sonucu pozitif çıkan testlerden alınan virüs kültürlerinin petri kabına konularak, çoğalıp çoğalmadıklarının izlendiği 25 farklı çalışmadan elde edilen bulguları inceledi.

Virüslerin petri kabına konularak takibinin yapılması, söz konusu kültürün canlı olup olmadığını gösteriyor.

Covid-19 teşhisi nasıl konuluyor?

Yeni tür koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığının tespiti, PCR sürüntü testi ile yapılıyor.

Test, kişinin vücudundaki virüsün varlığını ve vücudun enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini gösterebiliyor.

Ancak bu test yapıldığında sonucu da negatif ya da pozitif olarak veriliyor.

Alınan sürüntü örneğinde tespit edilen virüs miktarının ne kadar olduğu, bunun ne kadar aktif bir enfeksiyona işaret ettiği ise sonuçlara yansımıyor.

Vücudunda çok büyük miktarlarda aktif virüs bulunan bir kişi ile enfeksiyonu atlatıp virüsün kalıntılarını taşıyan bir başka kişi için aynı pozitif sonuç elde ediliyor.

Prof. Heneghan, enfeksiyonun yaklaşık bir hafta sonra güç kaybetmeye başladığını belirterek, testlere pozitif sonuç için tespit edilen virüs miktarına ilişkin bir alt eşik eklenmesinin hatalı pozitif sonuçların önüne geçebileceğini söyledi.

İngiltere Kamu Sağlığı Birimi, virüs kültürlerinin, koronavirüs test sonuçlarının değerlendirmesinde faydalı bir yöntem olduğunu söyledi.

Birim, hatalı pozitif sonuçların önlenmesi için laboratuvarlarla birlikte çalışmalar yaptıklarını ve bu eşiğin hangi düzeyde belirlenmesi gerektiğine ilişkin incelemeler yürüttüklerini açıkladı.

Ancak, şu anda dünya genelinde kullanılan çok sayıda farklı test kiti bulunuyor. Bunların her birinde farklı eşikler ve değerlendirme kriterleri kullanılıyor. Bu nedenle de uzmanlar, genel bir eşik belirlenmesinin zor olduğunu söylüyor.

Reading Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ben Neuman, bir hastadan alınan örneklerden virüs kültürünün çıkarılmasının "abes olmadığını" söyledi.

Ancak Neuman, "Bu değerlendirme, hastadan alınan örnekten Sars-CoV-2 kültürünü elde etmenin zorluğuyla bunun yayılma olasılığı arasında hatalı bir korelasyon kurma riski taşıyor" dedi.

Başka bazı bilim insanları da koronavirüs taşıyan bir kişinin ne kadar süre virüsü bulaştırma riskinin bulunduğunun net olarak tespit edilemediğine dikkat çekiyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54039797

***

EK 1 (12.2.2021): Dünya Sağlık Teşkilatı, PCR KOVİD testlerinin yanlış pozitif verme ihtimalinin daha yüksek olduğu konusunda ikaz ediyor. Kaynak: https://thepostmillennial.com/who-warns-that-pcr-covid-tests-are-more-likely-to-give-false-positives

***

EK 2 (17.3.2021):KOVİD’ de PCR testlerinin pozitifliği öğlen saat 2 civarında zirve yapıyor. Test doğruluğu günün saatine göre değişebilir. Kaynak: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.03.12.21253015v1?rss=1%22

***

EK 3 (26.7.2021): KORCAN AYATA: "Altın standart” diye önümüze konmuş, ama “teneke standart” kıvamında bir PCR test. -Primerler arasında büyük bağlanma sıcaklığı farkları. -Birbirine bağlanıp, hiç virüs olmasa bile sinyal veren primerler. -Warp speed peer review. Kuyuya atılan taş çıkarılmaya çalışılıyor." +

"PCR testi mevcut haliyle verimli çalışmıyor. Hatalara çok açık, yanlış sonuç verme ihtimali yüksek. Sonuçlar tek tek PCR uzmanı bir biyolog tarafından incelenmediği için yanlışlar tespit edilemiyor". +

"1,5 senedir, primer-probe tasarımının yüz karası bir PCR testi kullanıldığını biliyoruz. Bunun ötesinde, dünyanın en hassas genetik iz tespit metodu olan PCR’ın amacı dışında ve yanlış kullandığını da biliyoruz." Kaynak: https://twitter.com/korcanayata/status/1349039706546311170?s=20

KORCAN AYATA: "#PCRyalan değil. PCR’ı doğru kullan(a)mayanlar yalan. PCR’ın ne olduğunu bilmeden atıp tutanlar yalan. Sadece PCR’la teşhis koyup, insanları hasta ilan edenler yalan." Kaynak: https://twitter.com/korcanayata/status/1353016956438405121?s=20

KORCAN AYATA: "Fanatizmin dibini vuran bilimci yobazlar ve bilim karşıtları, prensibini, iç yüzünü doğru dürüst bilmedikleri halde, “PCR testi savunucusu” veya “PCR yalan” cı olmuşlar. Konuyu bilmeyenler, test sonucunu yorumlayamayanlar çarpışıyor. Sonuç: DEZENFORMASYON". Kaynak: https://twitter.com/korcanayata/status/1419635235805966339?s=20

***

EK 4 (26.7.2021): ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) ülkede şu ana dek korona virüsünün tespiti için kullanılan PCR testlerini daha gelişmiş versiyonlarıyla değiştireceğine dair açıklama, Türkiye'de sosyal medyada yanlış anlaşılarak gündem oldu. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nden (CDC) yapılan açıklama, Twitter'da 'PCR balonu patladı' iddiasıyla en çok konuşulan konular arasına girdi; Ekşi Sözlük'te de 'PCR testinin FDA tarafından iptal edilmesi' şeklinde yanlış bir başlık açıldı. Birçok kullanıcı, 'PCR testlerinin bugüne dek hatalı sonuç verdiği', 'insanlardan DNA örneği toplandığı', 'hasta olmayan insanların hasta edildiği' gibi iddiaları öne sürdü.

ABD 'MULTİPLEKS PCR' YÖNTEMİNE GEÇECEK

Ancak CDC'nin kararı, esasında ABD'de korona tanısında kullanılan PCR testlerinin yine PCR teknolojisine dayanan daha gelişmiş testlerle değiştirilmesini öngörüyor. Sosyal medyada gündem olan açıklamada, ABD çapındaki laboratuvarlardan 31 Aralık'a kadar kullandıkları yanı kitlerini 'multipleks PCR' (çoklu PCR) teknolojisine dayanan kitlerle değiştirmeleri isteniyor. Açıklamada bu yeni testlerin, hem Covid-19'a yol açan Sars-Cov-2 virüsünü, hem de influenza virüsünü tespit edeceği belirtiliyor. Bu sayede, korona virüsü ile influenza virüsü arasında ayrım yapılmasının kolaylaştırılacağı belirtiliyor.

BENGİ BAŞER: YANILIYORSUNUZ, PCR MOLEKÜLER BİYOLOJİNİN TEMELİ

İddianın sosyal medyada halk sağlığı tedbirlerine güveni sarsacak şekilde gündem olması, Profesör Bengi Başer'in de tepkisini çekti. Başer Twitter hesabından, "PCR balonu patladı diyenler yine yanılıyorsunuz!.. -PCR yeni bir yöntem değil, moleküler biyolojinin temeli. -CDC, PCR işe yaramaz demedi ve sadece mevcut kit yerine hem influenza hem de Sars-Cov-2 varyantlarını test edecek yeni kit önerdi. Hepsi bu!.." mesajını paylaştı.

PCR TESTİ NEDİR?

PCR testi adı pandemiyle birlikte korona virüsünün tespiti bağlamında duyulmuş görünse de, esasında birçok alanda yaygın biçimde kullanılan bir yöntem. Bu yöntemle vücuttaki pek çok virüs, parazit, mikrop ya da bakteri tespit edilebiliyor. PCR aynı zamanda, genetik sorunların saptanmasında ve babalık testlerinde de kullanılıyor. Bu yöntem sayesinde birçok hastalık erken dönemde ve hızlı bir biçimde tespit ediliyor. CDC'nin laboratuvarlara bilgi ve uyarı notu olarak paylaştığı bu kararın Türkiye'de sosyal medyada nasıl gündem olduğu ise bilinmiyor. Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/pcr-balonu-patladi-iddiasinin-dogrusu-ne-haber-1529507

***

Yazı için 5 yorum yapılmış:

 1. Alişan Yıldıran, Çocuk hastalıkları, İmmünoloji-Allerji Mütehassısı dedi ki:

  Bu haberinize memnun oldum.
  Biraz evvel okuduğum şu makalede daha etraflı bilgiler var;

  https://www.globalresearch.ca/what-is-covid-19-sars-2-how-is-it-tested-how-is-it-measured-the-fear-campaign-has-no-scientific-basis/5722566

  Covid testi pozitif demek gerçekde hemen hiç bir şey ifade etmez, ancak klinik şikayetleri, bulguları ve enfeksiyona ait laboratuar bulguları olan kişide anlamlı kabul edileBİLİR.

  RT_PCR ile virüsün bütün bir genomunun bakılmadığını da bilhassa vurgulamak isterim.

 2. Nadire dedi ki:

  ben de bizdeki testlerin çok hassas olamdığını birçok kişide negatif netice verdiğini duyuyorum

 3. Fuzuli dedi ki:

  Biraz evvel dürüst dediğiniz muhtereme tvde rastladım.
  Daha kesin teşhisi, Tetkiki olmayan bir hastalığı bir başkasına bulaştırmanın suç olduğu iddiasında bulundu.
  Asemptomatik kişilerin bu hastalığı bulaştırma yacağını daha bir kaç gün önce CDC İfade etti.
  Şimdi soru şu, bu muhterem hangi kanuna istinaden bu iddiada bulunuyor?
  5n1k tabirini hiç duymuş mu?
  Eğer ispatlayamaz ise başında bulunduğu bilim kurulundan istifa edecek midir?

 4. Lüzumi dedi ki:

  Sayın ve muhterem Fuzuli beyefendi, bu muhterem kimdir? Bizi merak ettirmeyin açıklayın efendim. Baki selamlar.

Siz de yorumunuzu paylaşın: