DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYET TİP 2 DİYABETİ DÜZELTİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına yardımcı olabileceği gösterildi (1).

128’ i tip 2 diyabet ve 71’ i prediyabet (gizli şeker) olan 199 hasta üzerinde yapılan çalışmada 23 ay süreyle düşük karbonhidratlı diyet uygulandı.

Düşük karbonhidratlı diyet kan şekeri seviyeleri üzerinde daha az etkiye sahip olan sebze, balık, et, tam yağlı süt ürünleri, yumurta, kuruyemiş ve meyvelerden oluşuyor ve günde 130 gramdan daha az karbonhidrat yenmesine müsaade ediliyor.

Bu süre sonunda katılımcıların yüzde 46’ sının kan şekeri seviyelerini sağlıklı bir aralıkta tutmak için artık insüline veya başka bir ilaca ihtiyaçları kalmadığı tespit edildi.

Prediyabeti olanların yüzde 93’ünün kan şekeri seviyeleri normale döndü.

En önemlisi de yaşlı hastaların ve altı yıldan uzun süredir diyabeti olanların daha genç, daha yeni teşhis konmuş katılımcılar kadar fayda görmeleri oldu.

İlaçlarından tamamen kurtulan hastalardan biri 91 yaşında idi.

Katılımcılar ortalama olarak 8 kilo verdiler ve tansiyonları ile kolesterol seviyelerinde anlamlı azalmalar oldu.

Tabii ilaçlara ödenen paralar da cepte kalmış oldu.

Bununla beraber düşük karbonhidratlı diyetin emniyeti, sürdürülebilirliği ve uzun vadedeki etkinliği hakkında tartışmalar var.

Bu diyetin halsizlik, baş ağrısı, kabızlık ve besin eksikliklerine yol açabileceğini ve uzun süre uygulanmasının zor olduğu iddia ediliyor.

Kısa adı DIRECT olan çalışmada da katılımcıların üçte birinden fazlasının tip 2 diyabetlerinin düzeldiği ve bunun 2 sene sonra da devam ettiği belirlenmişti (2).

Resim

Gelelim neticeye

Beslenmenin hem hastalıklardan korunmada hem de tedavisinde ne kadar önemli olduğunu biraz geç de olsa araştırmaya ve anlamaya başlayan modern tıbbı tebrik ediyorum.

Bundan 2.500 sene evvel “Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun” diyen Hipokrat Baba’ nın toprağı bol olsun.

Kaynaklar:

1. https://nutrition.bmj.com/content/early/2020/11/02/bmjnph-2020-000072

2. https://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587(19)30068-3/fulltext

***

EK 1 (24.12.2021): Bol egzersizli yoğun hayat tarzı müdahalesi, prediyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini yıllar içinde iyileştirmelerine yardımcı olur ve böylece tip 2 diyabeti geciktirir ve hatta önler. Özellikle, en yüksek risk altındaki prediyabetli bireyler, yoğun yaşam tarzı müdahalesinden yararlandı. Kaynak: https://diabetesjournals.org/diabetes/article/70/12/2785/139070/Different-Effects-of-Lifestyle-Intervention-in

***

EK 2 (31.5.2022): Bitki temelli beslenme tip 2 diyabeti düzeltiyor.

Kaynak: https://www.medscape.com/viewarticle/974591?src=soc_tw_220527_mscpedt_news_mdscp_plantbased&faf=1

****

EK 3 (15.9.2022): Normal bir diyetin parçası olarak tüketilen toplam ilave şeker miktarı, bir kişinin prediyabet olma olasılığını önemli ölçüde artırmaz.

Yakında diyabeti önler diye de bir araştırma yaparlarsa şaşırmam.

Kaynak: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.08.22.22279065v1

***

Yazı için 2 yorum yapılmış:

 1. Süheyla dedi ki:

  Bu sanki TaşDevri veya Karatay diyeti gibi oluyor.

 2. CANAN KARATAY dedi ki:

  Senelerden beri Tip 2 Diyabet hastalarını, şeker hastalıklarından kurtarıyorum. İTO ve TTB tarafından, sürekli suçlanmamım aksine, demek ki ben halk sağlığına zarar vermiyormuşum.

  Diyabet hastalığı insülin direnci hastalığıdır. Genetik değildir, EPİ GENETİKTİR. Bu nedenle, İnsülin ile tedavi edilemez. Bu nedenle, sabah akşam insülin yapılan hastalarda daha fazla insülin direnci meydana gelmesi sonucu hastalık düzelemez oluyor! İlaçların dozu giderek artırılıyor…Komplikasyonlar da giderek artıyor.

  Oysa, İnsülin direnci hallolunca, hastalıkta bitiyor, şeker ilaçları ve İnsülin enjeksiyonları da sonlanıyor.

  Bu sonuç kimleri zarara uğratıyor acaba?

  Maalesef Diyabet2 Hastalarına diyet olarak hala 5-4-8 dilim ekmek veriliyor ve insülin direnci daha artırılıyor.

  Maalesef Diyabet2 hastalarına sık sık yemeleri önerilerek insülin direnci daha vahim hale getiriliyor.

  Acil durumlar, ve çok yüksek olan kan şekeri durumları da, tabii ki hızlı etkili olan İnsülin ile tedavi edilecektir. Yanlış anlama olmasın lütfen.

Siz de yorumunuzu paylaşın: