1.200’DEN FAZLA GIDADAKİ KİMYASALLAR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE HASARA YOL AÇIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Abur cubur yiyecek ve içecekler sadece fazla kiloya sebep olmuyor.

Yeni bir araştırmaya göre, birçok popüler işlenmiş gıdada bulunan kimyasal koruyucular ve diğer katkı maddeleri bağışıklık sistemini bozuyor.

Bunlardan TBQH (ter-butil-hidro-kinon) ve per veya poli-floro-alkilli PFA’ lar USA’ da halen satılmakta olan 1200 gıdada bulunuyor.

Mesela, TBQH Kellogg’s Pop-Tarts, Rice Krispies Treats ve Cheez-Its’ de ve sonsuza kadar kaldıkları için ölümsüz kimyasallar olarak da bilinen PFA’ lar alüminyum kutular, pizza kutuları, mısır patlağı torbaları gibi yapışmaz paketlerde bulunuyor ve paketten içindeki yiyeceğe sızabiliyor.

Araştırma Journal of Environmental Research and Public Health’ de yayınlandı.

Gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılan TBQH’ nın hem laboratuar hem hayvan deneylerinde bağışıklığı bozduğu gösterildi.

EWG Başkan vekillerinden Dr. Olga Naidenko “sağlıksız diyetin koronavirüs salgının ağırlığına katkıda bulunduğunu söylüyor.

Daha önce de TBQH’ nın grip aşılarının etkinliklerini azaltabileceği ve gıda alerjilerini artırabileceği gösterilmişti.

Bu, gıda alerjisi yaygınlığının 1997 ve 2011 yılları arasında neden yaklaşık% 50 arttığını açıklamaya yardımcı olabilir.

Plos One’ de yayınlanan bir makalede bu kimyasalın yüksek kan seviyeleriyle KOVİD ağırlığı arasında bir münasebet olduğu bildirilmişti.

2013’ de yayınlanan bir araştırmada da ana rahminde yüksek miktarda PFA’ lara maruz kalan bebeklerde aşılara antikor cevabının azalmış olduğu belirlenmişti.

Üretimde kullanılan 4700’ den fazla PFA’ dan çok azının uzun vadede sağlığa etkileri incelenmiştir.

EPA 2019’ da PFA’ ları kanser, tiroit hastalıkları, bağışıklığın baskılanması, azalan doğurganlık ve düşük doğum tartısı ile ilişkilendiren çalışmaların ardından Bunları daha iyi ortaya koymak için bir araştırma girişimini duyurmuştu.

Bu bulgular FDA’ nın daha katı sınırlar koyması için yeterli kanıt teşkil etmiyor; FDA bunun yerine, şirketlerin üretimlerinde kullanılan katkı maddelerinin ve koruyucuların uzun vadeli insan sağlığı için güvenli olup olmadığını kendi kendilerine belirlemelerine izin vermeye devam ediyor.

Gıda üreticilerinin formüllerini değiştirmeye tabii ki hiç niyetleri yok.

Gelelim neticeye

Binlerce kimyasalın insan sağlığına zararlı olup olmadıklarını tek tek belirlemek nerdeyse imkânsız olduğuna göre geriye tek bir şey kalıyor: Abur cubur gıdalardan uzak durmak!

Kaynaklar:

https://www.mdpi.com/1660-4601/18/7/3332/htm

https://nypost.com/2021/04/01/chemicals-found-in-over-1200-foods-linked-to-immune-damage/

Siz de yorumunuzu paylaşın: